Vyplýva to z vládneho návrhu, ktorý je v pripomienkovom konaní. Prostriedky pôjdu z rezervy určenej na sanáciu čiastočného spoplatneneia VŠ. Zákon o študentských pôžičkách, ktorý mal priniesť aj podporu pre súkromné VŠ, však parlament v máji neschválil. Výška dotácie závisí od školného a nákladov na študijný odbor. Najnižšie školné - 13 980 korún má Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n.o. v Bratislave. Práve tá dostane najvyššiu dotáciu okolo 10,5 milióna korún. Vysoká škola manažmentu v Trenčíne by mala dostať približne 2,2 milióny, Vysoká škola v Sládkovičove necelých 1,8 milióna, Bratislavská vysoká škola práva 963 tisíc, Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave 870 tisíc a Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove 339 tisíc. Najmladšia Stredoeurópska VŠ v Skalici získala štátny súhlas len tento mesiac a výučbu začne až v budúcom akademickom roku.
Pri výpočte zohľadňovalo ministerstvo školstva (MŠ) koľko finančných prostriedkov poskytuje štát v tomto roku na daný študijný odbor na verejnej vysokej škole. Napríklad študijný program fyzioterapia - liečebná rehabilitácia je dotovaný sumou vyše 68 tisíc korún na jedného študenta denného štúdia. Náklady na odbor misijná a charitatívna práva, sociálna práca sú nižšie - 26 420 korún, v prípade práva je to 19 129 korún na celý rok. Súkromným školám však MŠ poskytne dotáciu na polovicu roka, a tento príspevok sa im navyše zníži o 30 percent z polovice školného. To znamená, že napríklad Bratislavskej VŠ práva s ročným školným 53 tisíc sa dotácia vypočíta zo sumy približne 9600 korún, od ktorej sa odpočíta tridsať percent z polročného školného, teda 7950 korún. Na každého študenta práva v dennom štúdiu by preto Bratislavská VŠ práva mala dostať približne 1600 korún.
Zástupcovia súkromných VŠ túto možnosť privítali, ale upozorňujú, že ide len o zlomok prevádzkových nákladov. Tie sa pohybujú na úrovni niekoľkých desiatok miliónov korún. Privítali by aj inú metodiku prerozdelenia peňazí. Napríklad Vysoká škola manažmentu v Trenčíne navrhovala, aby súkromné školy mohli požiadať o 25 percent podpory pre verejné VŠ bez ohľadu na školné. Tá vyberá od študentov od 38 200 do 75 tisíc korún ročne v závislosti od typu štúdia.
K návrhu dotácie súkromným VŠ sa budú vyjadrovať aj reprezentácie verejných VŠ. Tie doposiaľ neboli spokojné so zámerom poskytovať štátne financie súkromným spoločnostiam.