Bratislava 22. februára (TASR) - Slovensko je v oblasti napĺňania vojenských a obranných kritérií na poprednom mieste medzi kandidátskymi krajinami na členstvo v NATO. "Jednoznačne kladné hodnotenie správy o príprave SR na stredajšom zasadaní vojensko-politického výboru aliancie v Bruseli nás zaraďuje na vrchol skupiny, ktorá by mala na jesennom pražskom summite dostať pozvánku," konštatoval štátny tajomník pre integráciu Ministerstva obrany SR Rastislav Káčer.
Zástupcovia 19 členských krajín NATO ocenili pokrok, ktorý Armáda SR zaznamenal za posledný rok. Vyzdvihli najmä komplexnosť a finančne podloženú reálnosť plnenia koncepcie rozvoja a modernizácie slovenských ozbrojených síl v dokumente Model 2010. Práve nepodloženie plánov finančným zabezpečením bolo totiž v minulosti predmetom kritiky zo strany NATO.
Veľká časť diskusie bola podľa Káčerových slov venovaná personálnym otázkam a profesionalizácii armády. Odborníci aliancie sa pýtali, akým spôsobom chce slovenský rezort obrany zvyšovať počty nižších dôstojníkov a práporčíkov na úkor vyšších hodností, aké sú plány zatraktívnenia a podpory profesionálnej vojenskej služby, ale aj aké podporné, sociálne a rekvalifikačné programy sú pripravené pre odchádzajúcich príslušníkov ASR i civilných zamestnancov rezortu. Predložená správa, ktorá sa opiera aj o výsledky tímu NATO analyzujúceho situáciu v slovenskej armáde pred dvoma týždňami, podrobne hodnotí štruktúru ozbrojených síl, možnosti vyčlenenia jednotiek pre potreby aliancie, plánovací proces, reálnosť jeho plnenia, ako aj plnenie 64 partnerských cieľov.
Na politicko-vojenskom výbore NATO sa hovorilo aj o potrebe prehodnotiť jeho vnútorné kapacity a hľadať spôsoby ich zefektívnenia z hľadiska "deľby práce" jednotlivých členských štátov. Káčer v tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko je pripravené spolupracovať a v prípade potreby aj prehodnotiť, či modifikovať koncepciu Model 2010 v kontexte vývoja celej Severoatlantickej aliancie.
V závere marca bude na programe zasadania Rady NATO za účasti ministrov obrany a zahraničných vecí Jozefa Stanka a Eduarda Kukana záverečné komplexné hodnotenie prístupového procesu Slovenska vo všetkých oblastiach.