Víťazom súťaže sa stalo občianske združenie (OZ) Maják zo Zlatých Moraviec, ktoré pomáha odsúdeným ľuďom pri návrate z výkonu trestu. Pre riaditeľku OZ Martinu Justovú však malo víťazstvo trpkú príchuť, pretože medzičasom členom združenia zakázali vstup do väzenských zariadení.
Naruší sa tým vzájomný kontakt a odsúdení stratia dôveru. "Niekto sa nechce do väzenia vrátiť, ale keď nenájde spôsob, ako prežiť, každý sa ho bude báť, tak mu neostane nič iné, ako sa vrátiť ku komunite, ktorá mu rozumie, a neskôr do výkonu trestu," povedala pre TASR Justová. Zdôraznila, že nejde o žiadne zmierňovanie opodstatneného trestu, ale prirodzenú prevenciu. Drvivej väčšine z približne 7 tisíc slovenských väzňov raz trest uplynie a po návrate do spoločnosti zažívajú kultúrny šok. Justová sa snaží na nedostatočnú prevenciu v tejto oblasti upozorniť aj knihou Cisár je nahý.
Socia odmenila OZ Návrat za projekt pohotovostnej či krátkodobej rodiny pre ohrozené deti. Tie sa napríklad pri konfliktných situáciách dostanú do prechodnej pestúnskej starostlivosti, a nie do detského domova. Po vyriešení situácie sa buď vrátia do pôvodných, alebo dostanú do nových rodín. Tretie miesto získala OZ Svitanie z Malaciek. V chránených pracovných dielňach zamestnáva 15 mladých mentálne postihnutých ľudí a pomáha im v čo najväčšej miere osamostatňovať sa. Cenu poroty udelila Socia domovu dôchodcov vo Výrave pri Medzilaborciach za prístup ku klientom.
Riaditeľka Socie Helena Voleková hodnotí zmeny v sociálnej sfére v poslednom období síce pozitívne, stále však podľa nej chýba jednoznačná koncepcia štátu. Napríklad nie je určené, či prioritou v starostlivosti o starších ľudí majú byť domovy sociálnych služieb, alebo im bude pomoc poskytovaná v ich vlastných domácnostiach. Napriek tomu s príchodom mimovládnych organizácií do sociálnej sféry vzniká podľa Volekovej tlak na vyššiu kvalitu v štátnych a samosprávnych zariadeniach. Aj z tohto dôvodu dnes Socia prvýkrát udelila ceny za kvalitu.