BRATISLAVA 24. novembra (SITA) - Napriek tomu, že výskumy ukazujú, že iba pätina (20 %) voličov je pevne rozhodnutá ísť voliť v sobotňajších regionálnych voľbách, môže byť reálna účasť vyššia, tvrdí sociologička Oľga Gyárfášová. Veľa ľudí totiž stále váha, povedala ďalej pre agentúru SITA Gyárfášová, ktorá pôsobí v Inštitúte pre verejné otázky (IVO). Prvé voľby do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré sa konali v roku 2001 a hlasovalo v nich 26 percent oprávnených voličov, nastavili podľa nej latku volebnej účasti pomerne nízko. Za štyri roky, čo regionálna samospráva funguje, sa o ňu zvýšil záujem viac u politikov, ako u občanov, tvrdí. Sociologička zároveň upozorňuje, že jednou z mnohých príčin nízkeho záujmu voličov o regionálne voľby je fakt, že o regionálnej samospráve majú málo informácií. "Kompetencie samosprávnych krajov však nie sú úplne jasné aj pre samotných kandidátov," konštatovala Gyárfášová.
Pestré, širokospektrálne koalície, kde sa v niektorých prípadoch spojili vládnuce strany s opozičnými, sťažujú orientáciu voličov, tvrdia aj ďalší sociológovia a politológovia. "Na druhej strane si myslím, že v týchto voľbách sa voliči nebudú primárne rozhodovať podľa straníckeho trička kandidátov," uviedla. Koalície sú pre voličov málo čitateľné, ale aj málo známe. Podľa Gyárfášovej to potvrdzuje aj novembrový výskum IVO, v ktorom až 70 % respondentov nevedelo uviesť, aké koalície kandidujú v ich regióne. To, že obyvatelia Slovenska poznajú právomoci VÚC len málo, je pochopiteľné, tvrdí sociologička. Prenos kompetencií prebiehal postupne a samosprávne kraje fungujú ako jedna z úrovní zastupiteľskej demokracie len prvé štyri roky. Zároveň regionálne parlamenty a predsedovia VÚC, ktorí končia svoje volebné obdobie, mohli pre zviditeľnenie regionálnej úrovne samosprávy urobiť aj viac, domnieva sa Oľga Gyárfášová.
Dôvody, pre ktoré sa voliči rozhodnú ísť voliť sú podľa sociologičky veľmi individuálne. Na niekoho platí kampaň, iného presvedčí dôveryhodný kandidát, iní idú voliť, lebo pociťujú značnú lojalitu k “svojej” politickej strane. Podobne, ako v predchádzajúcich voľbách do samosprávnych krajov, i tentokrát bude volebná účasť diferencovaná podľa veľkosti obcí, pripomína. Voliči by sa však podľa Gyárfášovej nemali orientovať pri výbere kandidátov, ktorým dajú svoj hlas, len podľa predvolebných sľubov. Mali by prihliadnuť aj na to, čo už kandidáti dokázali. "Skladanie účtov by nemalo platiť len pre komunálnu a parlamentnú, ale aj regionálnu politiku," dodala pre agentúru SITA Gyárfášová.
Voľby do samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu od 7:00 do 22:00. Právo voliť v nich má vyše 4,2 milióna obyvateľov Slovenska nad 18 rokov - občanov SR a aj cudzích štátnych príslušníkov s trvalým pobytom na Slovensku. Voliť môžu voliči len v mieste svojho trvalého bydliska.