Brusel 24. novembra (TASR) - Za posledný rok užilo na Slovensku 7,5 percenta mladých ľudí vo veku 15-34 rokov kanabis, necelé dve percentá užili extázu a asi 1,4 percenta kokaín. Vyplýva to z dnes zverejnenej výročnej správy Agentúry EÚ pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) o stave drogovej problematiky v členských a kandidátskych krajinách EÚ ako aj v Nórsku.
Užívanie kokaínu, ktorý sa stáva čoraz obľúbenejším, sa v rámci EÚ pohybuje v uvedenej vekovej skupine od 0,2 percenta v Grécku po päť percent vo Veľkej Británii. Slovensko sa s 1,4 percenta dostalo pod európsky priemer, ktorý predstavujú necelé dve percentá.
V užívaní extázy v tejto vekovej skupine sú necelé dve percentá slovenských užívateľov totožné s priemerom EÚ. Najmenej užívateľov má pritom Grécko (0,5 percenta), najviac Česká republika (necelých šesť percent).
V konzumácii kanabisu je Slovensko so 7,5 percenta takisto pod európskym priemerom predstavujúcim 14 percent. Celkovo sa užívanie tejto drogy pohybuje od troch percent v Grécku po 22 percent v ČR. V skupine 15-16-ročných stredoškolákov patrila SR v roku 2003 medzi deväť členských štátov únie, ktoré odhadli užívanie na viac ako 20 percent. Najvyšší počet je v ČR (44 percent), nasleduje Írsko, Británia, Francúzsko, Slovinsko a Slovensko s 27 percentami.
Pri užívaní heroínu patrí Slovensko k desiatim krajinám, kde sa za posledné desaťročie zaznamenal pokles. Heroín sa pritom v Európe vyskytuje v dvoch formách - hnedej a bielej, pričom cena bieleho sa pohybuje od 25 eur za gram na Slovensku do 216 eur za gram vo Švédsku, pričom tento cenový rozdiel podľa správy pravdepodobne zodpovedá čistote predávanej drogy.
Len na Slovensko a ČR je v rámci EÚ obmedzené užívanie metamfetamínu. V ČR existuje tento problém od 80. rokov a vyše 50 percent žiadostí o liečbu drogových závislostí súvisí s problémami s metamfetamínom. Hoci sa najväčšie množstvá metamfetamínu vyrobili a odhalili v Ázii a Severnej Amerike, tajné metamfetamínové laboratóriá vypátrali aj na Slovensku, v ČR, Litve a Nemecku.
Mnoho nových klientov užíva opiáty spolu s inou drogou, často kanabisom alebo alkoholom. V ČR a na Slovensku užíva takmer polovica užívateľov opiáty spolu s inými stimulantmi než s kokaínom.
Dvadsaťštyri členských krajín okrem Cypru, rovnako ako aj Nórsko, Bulharsko a Rumunsko v súčasnosti poskytujú sterilné injekčné vybavenie prostredníctvom ihlových a striekačkových programov pre injekčných užívateľov drog.
Hoci celkový počet osôb v substitučnej liečbe už prekročil polmiliónovú hranicu, na desať nových členov únie pripadá len jedno percento z tohto počtu. Najčastejšie predpisovaným liekom na liečbu závislosti od opiátov je v Európe metadon, hoci stúpa aj použitie buprenorfínu, ktorý sa však spomedzi nových členov únie bežne používa len v ČR.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab