BRATISLAVA 25. novembra (SITA) - Vôľu Rómov zúčastniť sa na voľbách najviac ovplyvňuje povesť kandidáta alebo strany. Dôležitý je aj vplyv rodiny, pričom politický program alebo kampaň sú pre rozhodovanie Rómov vo všeobecnosti menej dôležité. Vyplýva to z prieskumu, ktorý počas marca a apríla tohto roku urobil Inštitút pre verejné otázky (IVO) pre Národný demokratický inštitút (NDI). Na výskume sa zúčastnilo 650 rómskych respondentov nad 18 rokov z rôznych sociálnych skupín a rôzneho vzdelania. Zo všetkých opýtaných tvorili polovicu muži, 83,6 % respondentov žije na vidieku, vyše 61 % je z Prešovského a Košického kraja a viac ako 63 % z nich nemá prácu. Zo záverov prieskumu IVO taktiež vyplýva, že finančné dary, alebo nabádanie komunitných lídrov, teda vajdov a miestnych osobností, majú takmer nulový vplyv na voličské správanie Rómov. Spolu 64,63 % opýtaných Rómov uviedlo, že za najdôveryhodnejší zdroj informácií o politike považujú televíziu, na druhom a treťom mieste sú informácie z tlačených médií (6,1 %) a z počutia (5,95 %).
Rómovia viac dôverujú obecným a mestským úradom ako krajským úradom. Na otázku, ktorej verejnej inštitúcii dôverujú, 33,8 % odpovedalo, že dôveruje obecným a mestským úradom a 8 % úradom samosprávnych krajov. Obecné a mestské úrady podľa takmer štvrtiny opýtaných najúčinnejšie zastupujú záujmy Rómov na Slovensku. Úrady vyšších územných celkov (VÚC) zastupujú účinne Rómov podľa 2,16 % účastníkov prieskumu.
Prieskum ukázal, že Rómovia majú dobrú voličskú účasť. V komunálnych voľbách v roku 2002 prišlo k voličským urnám podľa prieskumu 49,5 % Rómov. Z toho vyšší záujem o voľby prejavili tzv. segregovaní Rómovia, teda Rómovia žijúci v oddelených rómskych komunitách, z ktorých sa na obecných voľbách zúčastnilo vyše 82 %. Rómovia zaradení do väčšinovej spoločnosti využili v komunálnych voľbách v roku 2002 svoje voličské právo na viac ako 67 %. V roku 2002 mali Rómovia dobrú voličskú účasť aj v parlamentných voľbách, kedy ich podľa prieskumu prišlo voliť 70,06 %. Naproti tomu v prvých regionálnych voľbách, ktoré sa konali v roku 2001, využilo svoje voličské právo 24,31 % Rómov, tvrdí prieskum IVO. V prvých regionálnych voľbách (rok 2001) bol najrozšírenejším dôvodom neúčasti Rómov nedostatok informácií.