Bratislava 22. februára (TASR) - Využívať predvstupový program Európskej únie (EÚ) ISPA nezačalo Slovensko najlepšie, priznal dnes minister životného prostredia SR László Miklós. Pripomenul, že v roku 1999 neprešli schvaľovacím procesom viaceré projekty.
Miklós však dnes v rozhovore pre TASR mohol skonštatovať, že SR v príprave projektov napreduje. Európskej komisárke pre životné prostredie Margot Wallströmovej tak počas návštevy SR predstavili stratégiu SR v rámci programu ISPA. Projekty sú orientované na výstavbu čistiarní odpadových vôd, kde SR dostala najdlhšie prechodné obdobie - do roku 2015. Pripravené sú aj projekty v oblasti ovzdušia a odpadového hospodárstva.
V poslednej sfére možno podľa ministra rátať len s podporou veľkých regionálnych projektov. S tými však Slovensko nemá skúsenosti, preto požiadalo o pomoc susedné Maďarsko. Miklós je presvedčený o tom, že priority si vie najlepšie určiť samotný štát a dúfa, že si to uvedomí aj únia.
V súčasnosti je odsúhlasených šesť projektov. Ide o projekty v celkovej výške asi 50 miliónov eur, a to v Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici, Komárne, Martine a vo Zvolene. Ďalšie tri plánuje SR podať v priebehu dvoch týždňov. Do konca júna pripraví ešte sedem projektov a do októbra dva. Na rok 2003 ich chystá sedem. Do šiestich rokov by SR mala v rámci ISPA dostať okolo 140 miliónov eur.
Miklós očakáva, že aj prostredníctvom programu PHARE môže Slovensko dostať prostriedky na konkrétne záležitosti, napríklad meracie prístroje pre inšpekciu životného prostredia. Apeloval na komisárku, aby sa táto podpora nevyužívala pre konzultantov.
Minister na rokovaní s Wallströmovou navrhol, že Slovensko zorganizuje konferenciu o metodických aspektoch rámcovej smernice EÚ o vodách pre tento región.