Uviedol to pre agentúru SITA splnomocnenec vlády SR pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský v súvislosti s avizovanou nízkou účasťou voličov v sobotňajších voľbách do vyšších územných celkov (VÚC). Dôvody predpokladanej nízkej, len 20 percentnej účasti sú podľa Nižňanského rôzne. Od nezáujmu o veci verejné, cez znechutenie z politiky, až po nie najvhodnejší termín volieb. "Dôvodom môže byť aj to, že ľudia k týmto územným celkom nenadobudli ešte žiadny vzťah. Ani tí, čo chceli návrat k prirodzeným regiónom a ani tí, čo si obľúbili tri kraje a samostatnú Bratislavu," konštatoval Viktor Nižňanský.
Nižňanský zdôraznil, že obyvatelia Slovenska by si mali uvedomiť, že "zatiaľ čo štátna správa koná v mene štátu, nami volení predstavitelia samosprávy konajú v mene občana, v našom mene". Napríklad len tento rok vyššie územné celky spravujú vyše 23 miliárd korún. Regionálne samosprávy sú tiež zodpovedné za to, ako budú fungovať stredné školy, kultúrne zariadenia, niektoré zdravotnícke zariadenia a sociálne služby, za to ako sa udržiavajú cesty 2. a 3. triedy. Rozhodujú aj o tom, ako často a kadiaľ bude premávať regionálna autobusová doprava. "Majú v našom mene za úlohu zabezpečiť prípravu a realizáciu rozvojových plánov a programov, pripravovať a realizovať projekty zo štrukturálnych fondov, ale napríklad aj určiť sadzbu dane z motorových vozidiel," uviedol Nižňanský.
V princípoch sa podľa Viktora Nižňanského naplnila pôvodná koncepcia decentralizácie, i keď nie do detailu. "Ďalší postup závisí aj od rozhodnutia, či pôjdeme cestou severských štátov a budeme výrazne znižovať počet správnych jednotiek na úrovni obcí, alebo či bude naďalej všetkých približne 2 900 obcí na Slovensku aj politickou a správnou jednotkou a budú navzájom spolupracovať pri zabezpečovaní svojich úloh." Okrem toho treba ešte posilniť pozíciu samosprávy pri legislatívnom procese, modernizovať celú verejnú správu a zvyšovať jej efektívnosť a dokončiť fiškálnu decentralizáciu, dodal pre agentúru SITA Nižňanský.