Bratislava 22. februára (TASR) - Strana Smer bude od dnešného dňa používať pri názve prívlastok Tretia cesta. Ten má signalizovať ambíciu Smeru zaradiť medzi moderné európske strany ako sú britskí a izraelskí labouristi, či nemecká Sociálnodemokratická strana (SPD), ktoré reprezentujú tento politický prúd.
Po dnešnom odbornom seminári Smer a politika tretej cesty o tom novinárov informoval predseda strany Robert Fico.
Líder Smeru vysvetlil niektoré zásady tretej cesty presadzovanej touto stranou. Zdôraznil, že Smer uznáva úlohu štátu pri riadení spoločnosti, jeho výkon však musí byť realizovaný efektívne a racionálne. Preto bude Smer podľa Fica presadzovať zrušenie krajských úradov, zníženie počtu okresných úradov na 40 - 41 a počtu ministerstiev na 13 až 14. Smer navrhuje znížiť aj počet poslancov v parlamente zo 150 na 120 alebo 90. Tretia cesta predpokladá aj zmeny v politickom systéme, v ktorom by mal väčšinový volebný systém nahradiť súčasný proporcionálny. V budúcom volebnom období by sa však v existujúcich spoločenských podmienkach Smer uspokojil aj so zmiešaným politickým systémom.
V ekonomickej oblasti Smer v duchu programu tretej cesty rešpektuje súkromné podnikanie ako "základnú hybnú silu, ktorá je jediná schopná vyriešiť na Slovensku nezamestnanosť", dodal Fico. Podpredseda Smeru Boris Zala prirovnal participáciu štátu na ekonomických procesoch k rozhodcovi, "ktorý pozná pravidlá, má píšťalku a žltú kartu a vie v pravú chvíľu povedať: toto je možné a toto podľa všeobecne uznávaných pravidiel nie je".
Politiku tretej cesty chce Smer presadzovať aj v oblasti zahraničnej politiky, kde by mala znamenať zmeny v jej výkone, odbornosti a efektívnosti. Súčasná vláda sa totiž podľa podpredsedníčky Smeru Moniky Beňovej nevenuje dostatočne tejto oblasti a prekážkou jej efektívnosti je aj dvojkoľajnosť zahraničnej politiky. "My musíme dať úplne iný rozmer zahraničnej politike," povedala Beňová. Dodala však, že tu nejde o spochybnenie úsilí o integráciu do EÚ a NATO, ku ktorej sa Smer hlási.
Predseda Smeru ďalej informoval, že politické strany, ktoré sa hlásia k programu tretej cesty, hľadajú partnerov aj na Slovensku a Smer má ambície zaradiť sa medzi ne. Pri rozšírení názvu strany na Smer Tretia cesta sa podľa Ficových slov tiež inšpirovali práve u nových britských labouristov.
Fico dnes zároveň upozornil na hrozbu ideologického extrémizmu v období predvolebnej kampane. Ako príklad uviedol SDĽ a KDH, a konkrétne presadzovanie bezplatného externého štúdia na vysokých školách zo strany ľavičiarov alebo úsilie kresťanských demokratov o zákaz interrupcií alebo obmedzenie nedeľného predaja. Predseda Smeru opakovane vyhlásil, že Smer neuznáva reformu verejnej správy v podobe, v akej ju realizuje táto vláda, a v prípade úspechu vo voľbách sa ju bude usilovať revidovať podľa modelu tri plus jeden.