Bratislava 25. novembra (TASR) - Minister obrany by mal mať podľa poslancov parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť právomoc rozhodnúť o zostrelení lietadla, ktoré by mohlo byť použité ako prostriedok teroristického útoku. Poslanci preto dnes odporučili parlamentu schváliť návrh zákona ozbrojených silách SR a o civilnom letectve, ktorý takúto možnosť upravuje.
Medzi ďalšie opatrenia proti narušiteľovi vzdušného priestoru, ktoré môže použiť armáda, patrí odklonenie letu, vynútenie pristátia, hrozba použitia zbrane a vystrelenie varovných výstrelov. Posledným prostriedkom je práve prerušenie letu.
Poslanci však v diskusii spochybnili formuláciu "prerušenie letu", ktorým sa v zákone upravuje práve zostrelenie lietadla. Prerušenie letu je len slovnou kľučkou, ktorá sa uvádza namiesto "zostrelenie", pretože zostreliť civilné lietadlo je na základe medzinárodných zmlúv z osemdesiatych rokov zakázané. "Tieto zmluvy však nepočítali s takým ohrozením, aké sa v súčasnosti vyskytuje," povedal poslancom minister obrany Juraj Liška.
Pristúpiť k zostreleniu lietadla bude možné, ak z okolností jasne vyplýva, že by vzdušný objekt mal byť použitý proti životom ľudí a na spôsobenie obzvlášť závažného následku, ak ide o jediný prostriedok na odvrátenie tohto nebezpečenstva. Podozrivým je napríklad taký vzdušný objekt, ak má neurčité úmysly a porušil schválený letový plán, nevykonáva alebo nereaguje na pokyny orgánu riadenia letovej prevádzky, náhle mení parametre letu, prípadne vykonáva rádiovú komunikáciu s neúmernými prestávkami.
Letecký zákon pre prípad ohrozenia letovej prevádzky vo vzduchu ustanovuje zodpovednosť orgánov letových navigačných služieb za prijatie potrebných organizačných opatrení a deklaruje možnosť dosiahnutia požadovaného účelu aj donútením v prípade, ak subjekt tieto opatrenia nesplní. Nerieši však už spôsob realizácie aktu donútenia, ani nestanovuje subjekt, ktorý ho má vykonať. Túto oblasť upravuje práve návrh novely zákona o ozbrojených silách.