Domáce udalosti od 19. do 25. novembra

BRATISLAVA 16. novembra (SITA) -


19. novembra

Skúsenosť zo situácie vo Vysokých Tatrách po prírodnej katastrofe z 19. novembra 2004 ukazuje, že nešťastie sa dá obrátiť aj na niečo perspektívne a využiť ho na vyriešenie mnohých vecí, ktoré dlhé roky spali, povedal predseda vlády Mikuláš Dzurinda počas konferencie Vysoké Tatry 2005 v Tatranskej Lomnici. Vďaka aj ľudskej solidarite a aktivite všetkých kompetentných sa vo Vysokých Tatrách podľa premiéra rodí niečo nové a perspektívne. Premiér ocenil, že sa naplnila cestovná mapa, ktorú sme si stanovili na začiatku.

Pri príležitosti 1. výročia kalamity, ktorá 19. novembra 2004 zmenila Vysoké Tatry na nepoznanie, odhalil primátor mesta Ján Mokoš pamätník venovaný tejto udalosti. "Ak nám aj niekedy pri pohľade na to, čo víchrica spôsobila, chýbali slová, sme radi, že nechýbali tí, na ktorých pomoc sme sa mohli spoľahnúť. Práve im by sme sa chceli poďakovať odhalením pamätníka,“ uviedol primátor. Nie činnosť prírody, ale nečinnosť ľudí je katastrofou, je hlavným mottom pamätníka, od ktorého sa odvíja aj celková architektonická koncepcia pamätného miesta pred Domom služieb v Starom Smokovci.

Tím siedmich slovenských a jedného maďarského záchranára odcestoval do Pakistanu. Ako informoval predseda predstavenstva Komplexnej centrálnej záchrannej služby (KCZS) Ján Culka, záchranári budú dezinfikovať predovšetkým nemocnice. Tento tím bude tiež zaškoľovať pakistanských kolegov. Budú vôbec prvými medzinárodnými záchranármi, ktorí budú takto školiť Pakistancov. Celú akciu zabezpečujú finančne spoločnosti Slovnaft a MOL, ktoré darujú pakistanským záchranárom aj základný výstroj potrebný pri dekontaminácii.

Katolícki diecézni biskupi Slovenska jednomyseľne vyjadrili svoj nesúhlas s činnosťou hnutí Nazaret a Betánia na území katolíckych diecéz. Už v januári banskobystrický biskup Rudolf Baláž zakázal pôsobenie v jeho diecéze trom cirkevným hnutiam. Išlo práve o hnutia Nazaret, Betánia a združenie rodín, ktoré na Slovensku pôsobili viac než 30 rokov. Dôvodom na zákaz činnosti bol fakt, že tieto združenia neakceptovali kritické výhrady k ich činnosti.

Sudca prepustil zadržanú štvoricu mladých ľudí, ktorá v Kežmarku bejzbalovými palicami prepadla trinásťročné rómske dievča. Stíhaní budú na slobode. Mladiství páchatelia sú obvinení z výtržníctva a porušovania domovej slobody a pre trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov.


20. novembra

Tradičný charitatívny Vianočný bazár v Starej tržnici na Námestí SNP v Bratislave prilákal viac než 2000 návštevníkov. Ako uviedla Zora Groholová z Medzinárodného klubu žien, bazárom sa otvárala vianočná atmosféra v hlavnom meste. "Dokonca nám ráno aj symbolicky zasnežilo, návštevníci boli spokojní a atmosféra bola nádherná. Tento ročník sa vydaril," povedala Groholová. Podľa staromestského starostu Petra Čiernika sa bazár stal súčasťou predvianočného obdobia v Bratislave.


21. novembra

Zapálením sviečky pod pyramídou poskladanou z detských kresieb si v Prezidentskom paláci uctila prvá dáma Silvia Gašparovičová detské obete týrania. Spoločne s prezidentom Ivanom Gašparovičom si spoločne pripomenuli Svetový deň prevencie týrania detí, ktorý pripadá na 19. novembra. Spomienkovú akciu v paláci pripravilo centrum Slniečko z Nitry, ktoré sa dlhodobo zaoberá problematikou týraných a zneužívaných detí a obetí domáceho násilia. Podľa prezidenta sa proti tomuto problému dá bojovať len pomocou väčšej všímavosti spoločnosti. Pomôcť obetiam domáceho násilia chce aj prvá dáma, ktorá uvažuje o zriadení krízového centra v Modre-Harmónii. Prostredníctvom svojej nadácie chce rekvalifikovať týrané ženy a ženy, ktoré sa dostanú do ťažkého položenia a pomôcť im zlepšiť ich postavenie.

V budove, kde sa nachádza aj slovenské veľvyslanectvo v Štokholme, našli balíček s výbušninou. Informovala o tom švédska polícia. "Mali sme podozrenie, že balíček obsahoval výbušninu, čo sa teraz potvrdilo," uviedol policajný hovorca Ulf Göranzon s tým, že experti nálož odstránili. Hovorca MZV SR Juraj Tomaga uviedol, že všetci pracovníci ambasády sú v poriadku. Slovenská ambasáda v Štokholme sídli v päťposchodovej budove spolu s ďalšími organizáciami a firmami.

Vydávanie nových občianskych preukazov sa posúva až na júl budúceho roka. Ministerstvo vnútra muselo totiž zrušiť verejnú súťaž na obstaranie nových občianskych a vodičských preukazov formátu Európskej únie. Úrad pre verejné obstarávanie odporučil vylúčiť z verejnej súťaže na dodanie nových dokladov aj posledného uchádzača, čo znamená, že žiaden neuspel. Rezort vnútra vyhlásil verejnú súťaž 22. apríla tohto roka. Prihlásili sa do nej traja uchádzači, ktorí v stanovenom termíne predložili svoje ponuky. Ani jeden z nich však nesplnil podmienky účasti vo vyhlásenej verejnej súťaži. Ministerstvo vyhlási novú súťaž.

Európska únia je podľa slovenského eurokomisára Jána Figeľa viac európska. "Za posledný rok sa stali dôležitými témy ako identita, občianstvo, hodnoty a hranice. Tieto témy sú diskutované viac ako predtým," povedal Figeľ pri hodnotení prvého roku pôsobenia súčasnej európskej komisie, ktorá sa ujala funkcie 22. novembra 2004. Úlohou Figeľa v prvom období vo funkcii eurokomisára, ktorý má okrem iného na starosti vzdelávanie a kultúru bolo, aby jeho oblasť bola vnímaná viac v priestore ekonomicko-spoločenskom. "Po roku je tento posun evidentný," konštatoval.

Poslanec NR SR Jozef Banáš požiadal generálnu prokuratúru, aby preskúmala pravosť podpisu Lotos vo zväzku komunistickej Štátnej bezpečnosti, ktorý na neho tajná služba viedla. Súčasťou spisu je listina, ktorá potvrdzuje údajné prevzatie 1 000 korún, ktoré mal Banáš prevziať od príslušníka ŠtB. Na tejto listine je podpísaný Lotos ako osoba, ktorá túto odmenu prevzala. "Keďže ja som nikdy takúto odmenu nedostal a ani som nikdy takúto listinu nepodpísal, mohla vzniknúť iba tým, že bola sfalšovaná a to minimálne v časti podpisu údajného Lotosa," povedal Banáš.

Slovenský rozhlas (SRo) oceňuje takmer štvorročnú spoluprácu so Slovenskou redakciou BBC, ktorá sa uzavrie 18. decembra ukončením slovenského vysielania na vlnách BBC. Programovú sieť, ktorá vznikla v kooperácii Slovenskej redakcie BBC a štvrtého okruhu SRo - Rádia Regina, od 18. decembra verejnoprávny rozhlas vyplní vlastným programom. "Máme na čo nadväzovať a k dedičstvu BBC sa budeme naďalej hlásiť, povedal programový riaditeľ SRo a jeho štatutárny zástupca Vladimír Puchala. Slovenčina na vlnách BBC prvýkrát zaznela 6. decembra 1939.

Vyše 82 000 korún vyzbieral Slovenský Červený kríž vo verejnej zbierke na pomoc obetiam hurikánu Katrina, ktorý v auguste zasiahol južnú časť Spojených štátov. Peniaze už SČK zaslal na účet Amerického Červeného kríža, ktorý rozhodne o ich použití. Zbierka trvala od 2. septembra do 31. októbra.

Vyše 1 000 detí zaočkovali proti infekciám a epidémiám slovenskí zdravotníci zo Slovenského Červeného kríža, ktorí pomáhajú v zemetrasením postihnutom Pakistane. Šesťčlenný tím pod vedením Dušana Raffaja spolupracuje s Národným inštitútom zdravia v Pakistane so sídlom v Islamabade. Vakcíny v počte 1 700 kusov čiastočne priviezli naši zdravotníci zo Slovenska a časť dodal pakistanský Národný inštitút zdravia. Vyslanie zdravotníkov SČK je finančne kryté z príspevku Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR vo výške milión korún. Zdravotníci Pakistancov očkujú vakcínami v celkovej hodnote 1 450 000 korún.

Dvojkríž na trojvrší získal vo verejnej ankete Národnej banky Slovenska (NBS) o výtvarných návrhoch na slovenské strany eurových mincí najsilnejšiu podporu. Nasledujú Kriváň a Bratislavský hrad. Dvojkríž na trojvrší získal 33 068 z celkového počtu 140 653 hlasov za niektorý z desiatich predložených návrhov, Kriváň podporilo 24 589 a Bratislavský hrad 21 792 hlasujúcich. Občania mohli hlasovať od 12. do 20. novembra prostredníctvom internetu, krátkych textových správ alebo volaní z pevných telefónnych liniek. O tom, ktorý výtvarný návrh alebo návrhy budú na slovenských eurových minciach, rozhodne Banková rada NBS do konca decembra. Spoločná mena euro začne na Slovensku platiť 1. januára 2009.

Pojednávanie s exposlancom Petrom Ď., obžalovaným z niekoľkomiliónového podvodu, senát bratislavského krajského súdu nemohol otvoriť a súd ho musel už po niekoľkýkrát odročiť. Ako vysvetlila predsedníčka senátu, obžalovaný zaslal minulý týždeň súdu list, v ktorom informoval, že pre závažné rodinné dôvody nemôže na pojednávanie prísť. Predsedníčka senátu preto ešte minulý týždeň vytýčila nový termín pojednávania na 5. decembra. Peter Ď. však do súdnej siene prišiel. Pojednávanie sa napriek tomu nemohlo začať, lebo vzhľadom na jeho ospravedlnenie neprišla členka senátu a obhajca mal naplánované iné pojednávania. "Spôsobili ste súdu problémy," vytkla obžalovanému sudkyňa, neserióznosť vytkol obžalovanému aj jeho obhajca.


22. novembra

K účasti na regionálnych voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) vyzval občanov prezident Ivan Gašparovič. Vyzval ľudí, aby sa dobrovoľne nevzdávali základného práva demokracie – slobodných volieb. Ako pripomenul, regionálne voľby majú pre všetkých nesmierny význam, lebo decentralizáciou moci sa presunuli na samosprávne kraje mnohé dôležité kompetencie, dotýkajúce sa priamo občanov a regiónu. Pripomenul, že kritizovať volených politikov by sme mali len vtedy, ak sme sa dobrovoľne nevzdali svojho práva voliť. Ako prezident dodal, neagituje za žiadnu politickú stranu, ale vyzýva, aby sa čo najviac ľudí na voľbách zúčastnilo.

Obálky s prihláškami na konkurz na generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo) predložilo 11 uchádzačov. Rozhlasová rada na zasadnutí otvorila obálky a zistila, že podmienky účasti v konkurze spĺňa osem uchádzačov. V poradí už na druhej voľbe šéfa verejnoprávneho rozhlasu sa zúčastní bývalý riaditeľ SRo Jaroslav Rezník, Marián Tropp, hovorca ministra zdravotníctva a bývalý šéfredaktor prvého okruhu SRo - Rádia Slovensko Karol Farkašovský, súčasná štatutárka a ekonomická riaditeľka SRo Hilda Gajdošová, dlhoročný rozhlasový pracovník, novinár a manažér Ján Nemec, Roland Keťko, šéfdramaturg Dvojky Slovenskej televízie (STV) a dlhoročný rozhlasový pracovník Ľuboš Machaj a bývalý šéf rozhlasového okruhu Devín a bývalý riaditeľ STV Milan Materák. Rada ich v uvedenom poradí verejne vypočuje 29. a 30. novembra.

Ochranári sa chcú stretnúť s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom a ďalšími členmi vládneho výboru pre Tatry v diskusnej relácii v priamom prenose, napríklad v relácii Pod lampou na verejnoprávnej Dvojke. Aktivisti z Mimovládneho výboru Naše Tatry (MVNT) a platformy Ekofórum chcú v "skutočne slobodnom a otvorenom dialógu" zistiť, či "má Slovensko ešte demokratického premiéra". Ochranári tak reagujú na Dzurindove slová počas konferencie v Tatranskej Lomnici 19. novembra. Premiér vtedy uviedol, že kalamitu vo Vysokých Tatrách poňali mnohí ľudia rôzne, nájdu sa aj takí, "ktorí si na nej budú prihrievať polievočku, žiaľ sú aj takí, ktorí len provokujú, štvú, vyvolávajú nenávisť, napätie, zápasia, aby sa o nich písalo". Mimovládne organizácie (MVO) chcú od premiéra, aby verejnosti vysvetlil, koho konkrétne tým myslel. Oni totiž do polemiky o ďalšom vývoji tatranského regiónu s takým zámerom nevstupovali, tvrdia.

Tajomník Výboru vlády pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier Ivan Štefanec tvrdí, že od začiatku existuje priestor pre verejnú diskusiu o budúcnosti Tatier. Reagoval tak na vyhlásenie Mimovládneho výboru Naše Tatry (MVNT) a platformy Ekofórum, ktoré vyzývajú premiéra a členov výboru na "skutočne slobodný a otvorený dialóg", napríklad v priamom prenose televíznej relácie. Podľa ochranárov verejná diskusia nie je, pretože sa nezapracovali relevantné, i keď kritické argumenty do ďalšej činnosti zodpovedných orgánov. Štefanec v tejto súvislosti pripomenul, že v prvý deň fungovania výboru sa zriadila emailová schránka vysoketatry@vlada.gov.sk, na ktorej sa zbierajú podnety a pripomienky občanov na obnovu a rozvoj Tatier po kalamite. Proces obnovy a rozvoja sa stanovil aj formou verejnej súťaže.

Nadácia mládeže Slovenska funguje pod novým názvom Nadácia Intenda. Ako vysvetlil predseda správnej rady nadácie Peter Blaas, nadácia prešla počas štyroch rokov fungovania vnútorným vývojom, ktorý je potrebné vyjadriť aj navonok. Dôvodom zmeny názvu bolo aj to, že na Slovensku pôsobí viacero subjektov, ktoré mali podobný názov ako Nadácia mládeže Slovenska. Od roku 2001 nadácia rozdelila na grantové programy 16,17 mil. korún. Nadácia získala darom od Fondu detí a mládeže majetok, ktorý bol zaťažený súdnymi spormi. Práve pre tieto problémy sa nadácii nepodarilo rozdeliť viac finančných prostriedkov. Nadácia financie dáva na podporu aktivít mládeže a vytvára priestor na ich zapojenie sa do spoločnosti.


23. novembra

Vláda schválila návrhy na vyslanie nových vojenských jednotiek a zmeny vo vojenských misiách. Slovensko sa chce viac angažovať na Balkáne. Do Bosny a Hercegoviny by mala byť vyslaná strážna čata do 40 vojakov, ktorí budú pôsobiť v rámci operácie Althea. Ide o najväčšiu vojenskú akciu Európskej únie a slovenskí vojaci by mali strážiť veliteľstvo, kontrolovať stanovištia a sprevádzať konvoje. V súčasnosti v tejto krajine pôsobia štyria slovenskí vojaci na veliteľstve v Sarajeve. K zmenám dôjde aj v misii NATO v Kosove (KFOR), k mechanizovanej rote by mala pribudnúť aj 35-členná čata logistickej podpory. Od začiatku budúceho roka sa navrhuje zlúčenie jednotiek pôsobiacich v operácii Trvalá sloboda a ISAF v Afganistane.

Podpis Programu spolupráce medzi Ministerstvom kultúry (MK) SR a MK Českej republiky na roky 2005 - 2007 je výsledkom stretnutia šéfov týchto rezortov Františka Tótha a Vítězslava Jandáka, ktoré sa uskutočnilo v Prahe. Obe krajiny budú rozvíjať všestranné kontakty v oblasti kultúry, budú podporovať priamu spoluprácu medzi slovenskými a českými tvorcami, profesijnými združeniami, občianskymi združeniami, inštitúciami a organizáciami. Slovenský a český minister kultúry sa dohodli, že každoročne bude september Mesiacom slovenskej a českej kultúrnej vzájomnosti.

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová stiahla z parlamentu vládny návrh novely zákona o sociálnom poistení. Radičová to oznámila na zasadnutí parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie. Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) mala podľa novely od januára budúceho roka mať možnosť zvoliť si sadzbu nemocenského poistenia a tomu zodpovedajúci systém vyplácania nemocenského. Práve pre toto ustanovenie Radičová novelu stiahla. Nemocenské odvody pre SZČO sa tak meniť nebudú. Ďalšie zmeny, ktoré navrhovala novela zákona, ako napríklad zmenu mechanizmu valorizácie dôchodcov, zapracuje ministerstvo práce do nového návrhu novely.

Dopravnou nehodou poslanca Jána Cupera z 13. novembra v Modre, pri ktorej mu policajti namerali v krvi viac ako dve promile alkoholu, sa zaoberá Generálna prokuratúra (GP) SR. Prokuratúra skúma, či Cuperovo konanie nemožno posúdiť ako trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Pre naplnenie skutkovej podstaty tohto trestného činu je potrebné, aby bola spôsobená väčšia škoda. V súčasnosti to je 138-tisíc Sk. Husárová zdôraznila, že prokuratúra sa snaží presne určiť výšku škody, ktorú pri nehode Cuper spôsobil. Ak by sa preukázalo, že škoda dosiahla túto zákonom stanovenú hranicu, generálny prokurátor Dobroslav Trnka podá do parlamentu návrh na súhlas s trestným stíhaním poslanca Jána Cupera.

Generálna prokuratúra SR sa podľa poslanca za ĽS-HZDS a kandidáta na post predsedu bratislavského VÚC Jána Cupera zapojila do "diskreditačného predvolebného komplotu" voči jeho osobe. GP SR totiž skúma, či Cuperovo konanie nemožno posúdiť ako trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Cuper tvrdí, že sa nedopustil nijakého dopravného priestupku, tobôž nie trestného činu. "S údivom zisťujem, že sa od roku 1998 a 2002, keď sa voči politikom Ľudovej strany-HZDS zneužívali prostriedky trestného práva na ich diskreditáciu, nič nezmenilo. Preto sa pýtam generálneho prokurátora, či náhodou nechce pokračovať v tomto štýle kriminalizácie politiky, ktorú pred časom sám odsudzoval," dodal Cuper v reakcii.

Disciplinárny senát Karola Kučeru Najvyššieho súdu SR odročil prípad sudcu Špeciálneho súdu (ŠS) Jána Hrubalu na 6. decembra, pretože na pojednávanie zabudli pozvať zástupcu Súdnej rady. Zástupca Súdnej rady sa má zároveň do tohto termínu vyjadriť k Hrubalovým návrhom. Disciplinárny senát sa mal zaoberať prípadom Hrubalu, pretože v júli spôsobil dopravnú nehodu a odmietol sa po nej podrobiť dychovej i krvnej skúške.

Francúzsky súd zamietol žalobu slovenskej europoslankyne Anny Záborskej voči denníku L’Humanité. Ako povedal advokát denníka Jules Borker, dôvodom zamietnutia bolo, že Záborská podala žalobu ako civilná osoba, hoci je poslankyňou Európskeho parlamentu, a teda má verejnú funkciu. "Jej advokáti urobili chybu, ktorú si tribunál všimol a označil jej žalobu za neprijateľnú a neplatnú," povedal Borker. Záborskej právnik Jean Deroux chybu priznal. Záborská podala žaloby proti francúzskym denníkom Libération a L’Humanité za ohováranie. Noviny ju totiž označili za človeka známeho svojimi homofóbnymi postojmi. Podľa Záborskej súd neodmietol jej žalobu pre obsah, ale pre procedurálne chyby, čo považuje za bežnú taktiku francúzskych súdov pri žalobe proti médiám.

Dušan Borženský prezývaný Borža strávi za vraždu údajného bosa košického podsvetia Karola Kolárika za mrežami 14 rokov. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý v tomto bode obžaloby potvrdil rozsudok košického krajského súdu. Zrušil však rozsudok v treťom bode, v ktorom uznal prvostupňový súd Borženského za vinného z lúpeže v Čechách. Zároveň tiež zrušil rozsudok krajského súdu v bode štyri, v ktorom bol pre vraždu podnikateľa Vladimíra V. v Martine odsúdený na 11 rokov väzenia Jozef T. Týmto skutkom sa bude musieť prvostupňový súd ešte zaoberať a doplniť dokazovanie. Ďalšie odvolania obžalovaných ako i prokurátora Najvyšší súd SR zamietol.

Minister spravodlivosti Daniel Lipšic si vyžiada spis Dušana Borženského a zváži podanie mimoriadneho opravného prostriedku. "Trest odňatia slobody 14 rokov za vraždu spáchanú v organizovanej skupine považujem za neprimerane mierny," uviedol. Ako zdôraznil, páchatelia úkladných vrážd musia byť prísne potrestaní.

S exekúciou ďalších 80 miliónov korún sa musí vysporiadať mesto Banská Bystrica pre svoj spor so spoločnosťou Penta Group o vysporiadanie starej pohľadávky. Po tom, ako pred niekoľkými mesiacmi stiahol exekútor z mestských účtov vyše 42 miliónov korún za istinu pohľadávky, prišiel 10. novembra ďalší exekučný príkaz na 80 miliónov za penále. Penta Group v spore s mestom zastupuje cyperskú spoločnosť Tikka Investments Limited, ktorá od mesta požaduje vysporiadanie starej pohľadávky mestskej príspevkovej organizácie Investorský útvar mesta (IÚM). Mesto prevzatie záväzkov zrušeného IÚM odmieta.

Minister vnútra Vladimír Palko odmenil 12 policajtov z Úradu boja proti organizovanej kriminalite a Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline za dôsledné a kvalitné plnenie služobných úloh pri objasňovaní vraždy Imricha Oláha. Z vraždy Imricha Oláha, ktorý bol stíhaný za vraždu Róberta Remiáša, obvinila polícia Mikuláša Č. a ďalších troch členov z jeho skupiny. Kostru muža vykopali policajti pri Hrochoti (okr. Banská Bystrica). Po dvoch týždňoch, na základe analýzy DNA, zistili, že ide o Oláha, ktorý bol spolu s Jozef Roháčom obvinený z vraždy Remiáša.


24. novembra

Nitriansky krajský šéf Ľudovej strany - HZDS Ján Kovarčík podal podnet na Ústrednú volebnú komisiu pre odvysielanie skreslených informácií o výsledkoch prieskumu preferencií kandidátov na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Informácie podľa Kovarčíka skreslili televízie TA3, TV JOJ a regionálna televízia TV Zobor Nitra. "Vzhľadom na to, že výsledky prieskumu verejnej mienky agentúry Markant sú diametrálne odlišné od výsledkov uvedených v elektronických médiách, podáva Ľudová strana – HZDS podnet v tejto veci na Ústrednú volebnú komisiu," uviedol.

Informácie Jána Kovarčíka o skreslených výsledkoch prieskumu kandidátov na funkciu nitrianskeho župana potvrdil riaditeľ agentúry Markant Mario Dobrovodský. "Informácia o tom, kto sa pobije o prvenstvo v Nitrianskom kraji, je zavádzajúca. V spravodajstve bol vynechaný kandidát, ktorý vyšiel v prieskume najlepšie," uviedol Dobrovodský. Podľa neho informáciu o výsledkoch nemuseli skresliť médiá, ale tie si mali autentickosť výsledkov overiť.

Napriek tomu, že podľa prieskumov iba pätina (20 %) voličov je pevne rozhodnutá ísť voliť v regionálnych voľbách, môže byť reálna účasť vyššia, tvrdí sociologička Oľga Gyárfášová. Veľa ľudí totiž stále váha, povedala Gyárfášová, ktorá pôsobí v Inštitúte pre verejné otázky (IVO). Prvé voľby do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré sa konali v roku 2001 a hlasovalo v nich 26 percent oprávnených voličov, nastavili podľa nej latku volebnej účasti pomerne nízko. Za štyri roky, čo regionálna samospráva funguje, sa o ňu zvýšil záujem viac u politikov, ako u občanov, tvrdí. Sociologička zároveň upozorňuje, že jednou z mnohých príčin nízkeho záujmu voličov o regionálne voľby je fakt, že o regionálnej samospráve majú málo informácií.

Slovensko nebude podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča považovať piatu najrozsiahlejšiu vlnu rozšírenia v histórii Európskej únie za kompletnú bez plného pripojenia sa Bulharska a Rumunska. "Chcel by som Vás aj z tejto tribúny ubezpečiť, že vstup Bulharska do únie má naše sympatie, čo vaši kolegovia, slovenskí poslanci, jednoznačne vyjadrili schválením vašej prístupovej zmluvy“, uviedol okrem iného prezident SR pred plénom bulharského zákonodarného zboru v Sofii. Vyjadril tiež presvedčenie, že termín vstupu Bulharska do EÚ stanovený na 1. januára 2007 je dosiahnuteľný. Na stretnutí so svojím partnerom bulharským prezidentom Georgim Parvanovom sa Gašparovič vyslovil za to, aby Kosovo zostalo multietnickou

Ukrajina má záujem vyvážať na Slovensko elektrickú energiu. O tejto možnosti rokovali v Bratislave premiéri Mikuláš Dzurinda a Jurij Jechanurov. Slovenský predseda vlády uviedol, že po odstavení elektrárne v Jaslovských Bohuniciach bude zrejme výhodné využívať takúto dodávku. Podľa Dzurindu sa s Jechanurovom dohodli na opatreniach, ktoré by mali umožniť, aby práce na tomto projekte mohli prebiehať rýchlo a bez prekážok. Spolupráca v oblasti energetiky bola jednou z nosných tém rokovania premiérov, diskutovali aj o tranzite energetických surovín. Dzurinda uviedol, že hovorili aj o možnostiach tranzitu ľahkej kaspickej ropy cez naše územie do českých Kralúp nad Vltavou a o tom, za akých podmienok by mohla aj naša rafinéria spracovávať takúto ropu.

Slovensko podporuje integráciu Srbska a Čiernej Hory (SaČH) do medzinárodných štruktúr a je za jeho čo najskorší vstup do zoskupenia Partnerstvo za mier. Vyhlásil to minister obrany Juraj Liška v Belehrade po rokovaní s rezortným partnerom Zoranom Stankovičom. Slovenské ozbrojené sily ponúkajú odborníkov aj skúsenosti z transformačného procesu, dlhodobého obranného plánovania, prípravy legislatívy a pôsobenia v zahraničných misiách. Ministri obrany podpísali dohodu o spolupráci.

Osobám, ktoré vlastnili na Slovensku nehnuteľný majetok a v rokoch 1938 až 1945 im bol z rasových dôvodov odňatý a nikdy im nebol vrátený a ani inak kompenzovaný, sa začne postupne vyplácať odškodné. Odškodnenie bude postupne vyplatené prvým 350 žiadateľom. Vyše 400 žiadostí bolo odmietnutých. Do konca roka 2003, čo bol termín na zaslanie žiadostí, prišlo 1 140 žiadostí o odškodnenie z celého sveta. Vzhľadom na obmedzené finančné prostriedky a na symbolický charakter odškodnenia stanovili ako najnižší príspevok 36 000 Sk, najvyšší môže byť vyše milióna na jednu rodinu. Zmluvu o čiastočnom odškodnení obetí holokaustu podpísala slovenská vláda s ÚZ ŽNO v októbri 2002. Na toto individuálne odškodnenie za zhabaný nehnuteľný majetok je vyčlenených približne 280 miliónov korún.

Postup ministra vnútra Vladimíra Palka po októbrovom proteste slovenských policajtov odsudzujú aj predstavitelia medzinárodných odborových centrál. List v tomto znení odoslali slovenským ústavným činiteľom a ministrovi vnútra. Medzinárodná konfederácia slobodných odborov, Európska odborová konfederácia spoločne s KOZ SR a EuroCOP v liste vyzývajú Slovensko, aby rešpektovalo svoje medzinárodné záväzky vyplývajúce z dokumentov Medzinárodnej organizácie práce, Rady Európy a z členstva v EÚ. Vládu v liste žiadajú, aby rešpektovala Odborový zväz polície a jeho demokraticky zvolených zástupcov ako svojho partnera pri rokovaniach. Od ministra Palka chcú, aby upustil od akéhokoľvek ohrozovania policajtov na základe ich odborárskej činnosti.

Minister Vladimír Palko sa v súvislosti s protestmi policajných odborárov a jeho reakciou na ne stretne s prezidentom Európskej konfederácie policajtov (EuroCOP) Heinzom Kieferom, ktorý o stretnutie Palka požiadal. „Rád sa s ním stretnem. Odpoviem mu na všetky otázky a využijem stretnutie aj na to, aby som mu ja položil niekoľko otázok. Napríklad kto ho dezinformoval, že bránim zhromažďovaniu policajných odborárov za ich odborárske požiadavky,“ uviedol Palko. Dodal, že sa chce Kiefera aj spýtať, či si myslí, že policajní odborári majú právo vyhrážať sa verejnosti spoluprácou s mafiou, ak sa im nezvýšia platy.

EuroCOP verí, že napätie medzi Odborovým zväzom polície a ministerstvom vnútra sa na Slovensku podarí zmierniť. V Bratislave sa 3. decembra uskutoční mimoriadne zasadnutie Európskej konfederácie polície. "Naďalej veríme v ústretovosť zo strany ministerstva vnútra," povedal predseda EuroCOP Heinz Kiefer pred mimoriadnym zasadnutím v Bratislave. EuroCOP sa rozhodol vyjadriť rokovaním v Bratislave podporu Odborovému zväzu polície SR.

V Spišskej Novej Vsi sa u voľne žijúcich holubov objavil vtáčí pseudomor. Zistil sa pri vyšetrení uhynutého holuba na prítomnosť vtáčej chrípky. Vtáčí pseudomor je vírusové ochorenie, ktoré má podobné príznaky ako skutočný vtáčí mor. Ochorenie nie je prenosné na človeka, informoval riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Spišskej Novej Vsi Peter Kochan. RVPS nariadila odchyt voľne žijúcich holubov, aby sa znížila ich koncentrácia. Podarilo sa už odchytiť približne 100 voľne žijúcich holubov. RVPS tiež nariadila súpis všetkých chovateľov hydiny na území mesta a povinnú vakcináciu holubov u holubárov. Povinná vakcinácia holubov by sa mala ukončiť do 15. decembra.

Greenpeace upozorňuje na možnosť, že kapry na slovenských štedrovečerných stoloch môžu byť kontaminované. Predstavitelia Greenpeace zakúpili v slovenských supermarketoch v októbri troch kaprov, ktorých krajina pôvodu má byť Slovensko. Jedna z rýb obsahovala najviac zo všetkých testovaných ftalát DnBP a chemikáliu známu ako 4-nonylfenol. Obe tieto látky majú negatívny vplyv na zdravie. V stanovisku sa zdôrazňuje, že Greenpeace nechce odradiť verejnosť od kúpy kapra ako tradičnej pochúťky. Cieľom je apelovať na politikov a zodpovedné orgány, aby sa začali zaoberať narastajúcou kontamináciou životného prostredia toxickými chemikáliami.

Na neurčito odročil senát Špeciálneho súdu (ŠS) pojednávanie s primátorom Veľkého Medera, ktorý je obžalovaný zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku. Podľa obžaloby za 300 tis. korún prisľúbil konateľovi firmy Apolon Štefanovi Borosovi, že ovplyvní poslancov mestského zastupiteľstva, aby mu nezrušili nájomnú zmluvu na pozemky v okolí kúpaliska vo Veľkom Mederi.


25. novembra

Programom v meste Veliko Tarnovo prezident Ivan Gašparovič pokračoval v oficiálnej návšteve Bulharska. Podvečer sa vrátil späť do vlasti.

Plenárnym rokovaním delegácií pokračoval summit Stredoeurópskej iniciatívy v Piešťanoch. Slovensko organizuje stretnutie pri príležitosti ukončenia ročného predsedníctva v SEI. Na stretnutie prišlo 11 premiérov - z Albánska, Rakúska, Bulharska, Chorvátska, Česka, Macedónska, Moldavska, Slovenska, Slovinska, Ukrajiny, Srbska a Čiernej Hory a šesť zástupcov vlád členských krajín SEI. Na summite sú ako hostia aj zástupcovia svetových organizácií, okrem iného zástupca Európskej komisie, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Európskej rozvojovej banky či Rady baltských štátov. Jednou z tém rokovania premiérov by mala byť problematika nadviazania čo najefektívnejšej spolupráce medzi SEI a Európskou úniou. Rokovať by sa malo aj o aktuálnej medzinárodnej situácii a hodnotiť by sa mala aj príprava na členstvo v euroatlantických štruktúrach tých krajín SEI, ktoré ešte nie sú ich členmi.

Tri návrhy novely zákona o koncesionárskych poplatkoch predložili poslanci do NR SR. Všetky pritom reagujú na vysoké sankcie, ktoré SRo a STV začali pred časom vymáhať od neplatičov. Podľa v súčasnosti legislatívy je poplatok z omeškania 5 000 Sk u fyzických osôb a 15 000 Sk u právnických osôb za každý začatý mesiac omeškania. Poslanci za stranu Smer Dušan Jarjabek, Renáta Zmajkovičová a Dušan Čaplovič navrhujú stanoviť maximálnu výšku poplatku z omeškania. Poslanec za Slobodné fórum Branislav Opaterný navrhuje, aby SRo a verejnoprávna televízia mali možnosť v prípade, ak koncesionár mešká s platbou viac ako dva mesiace požiadať ho o zaplatenie sankčného úroku z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby NBS platnej v prvý deň vzniku omeškania s platbou a vyrubí sa za každý deň omeškania, začínajúc prvým dňom vzniku omeškania, až do dňa platby vrátane. Generálny pardon na penále z omeškania platby za koncesionárske poplatky za SRo a STV chce zákonom zaviesť poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý.

Televízia Joj dementovala vo večernom spravodajstve 24. novembra Noviny výsledky prieskumu, od ktorých sa dištancovala aj agentúra Markant. Sfalšované výsledky prieskumu agentúry Markant uverejnila televízia v stredajšom večernom spravodajstve. "Výsledky prieskumu sme dostali od jednej nitrianskej firmy," povedal hovorca televízie Ľudovít Tóth. Nitriansky krajský šéf Ľudovej strany - HZDS Ján Kovarčík podal podnet na Ústrednú volebnú komisiu pre odvysielanie skreslených informácií o výsledkoch prieskumu preferencií jednotlivých kandidátov na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Informácie podľa Kovarčíka skreslili televízie TA3, TV JOJ a regionálna televízia TV Zobor Nitra. Kovarčík zároveň požiadal uvedené elektronické médiá o okamžitú nápravu a ospravedlnenie.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 974
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 904
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 763
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 384
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 275
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 148
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 722
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 644
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 500
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 230

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Domov

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

Domov

Na severe a východe Slovenska môže miestami intenzívne pršať

Meteorológovia vydali hydrologickú výstrahu 3. stupňa pre okres Tvrdošín.

Domov

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.