Uvádza sa to vo vyhlásení Európskej únie (EÚ). "Strednodobá stratégia fiškálnej konsolidácie slovenskej vlády vyžaduje vysoký stupeň rozpočtovej disciplíny a musí sa implementovať odhodlane prostredníctvom opatrení trvalého charakteru," uvádza EÚ vo vyhlásení. Vo vyhlásení sa ďalej píše, že Slovensko sa zaviazalo posilniť fiškálne opatrenia, ak bude potrebné rýchlo napraviť akékoľvek výkyvy. Bratislava musí taktiež sledovať riziká prameniace z rastu domácich úverov a implementácie štrukturálnych reforiem na zníženie nezamestnanosti a udržanie konkurencieschopnosti.
Slovenská republika vstúpila o polnoci z piatka na sobotu 26. novembra do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II. Slovensko tak začína plniť aj posledné maastrichtské kritérium, ktorým je kurzová stabilita. EÚ vo vyhlásení uviedla, že centrálna parita koruny voči euru v mechanizme ERM II bude 38,455 Sk za jedno euro, pričom slovenská mena bude v ERM II využívať štandardné fluktuačné pásmo +15 % / -15 % okolo centrálnej parity. Slovensko predpokladá zavedenie eura od začiatku roka 2009.
Slovensko vstúpilo do ERM II ako siedme spomedzi nových členských štátov EÚ po Litve, Lotyšsku, Estónsku, Slovinsku, Malte a Cypre. Slovensko je tak v súčasnosti najväčšou ekonomikou v mechanizme ERM II. Ako prvé by spomedzi nových členských štátov EÚ mali prijať euro Litva, Estónsko a Slovinsko, a to pravdepodobne už v roku 2007. Lotyšsko, Cyprus a Malta plánujú zaviesť spoločnú menu v roku 2008. Tri najväčšie ekonomiky spomedzi nových členov EÚ Poľsko, Maďarsko a Česká republika pravdepodobne nevstúpia do eurozóny skôr ako v roku 2010. Spomedzi starých členských štátov únie sa nachádza v mechanizme ERM II len Dánsko, na rozdiel od nových členov EÚ však nie je formálne zaviazané k prijatiu eura.
Mechanizmus výmenných kurzov ERM II je jedným z predvstupových kritérií na prijatie spoločnej európskej meny, v rámci ktorého sa mena kandidátskej krajiny na vstup do eurozóny musí počas dvoch rokov pred plánovaným prijatím eura pohybovať v pevne stanovenom pásme oproti dohodnutej parite k euru. Avšak stabilita menových kurzov v systéme výmenných kurzov ERM II je iba jedným z kritérií, ktoré musia krajiny splniť prijatím eura. Miera inflácie kandidátskej krajiny nemôže prekračovať o 1,5 percentuálnych bodu priemer troch členov EÚ s najnižšou mierou inflácie a rozpočtový deficit nemôže prekročiť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Navyše úroveň štátneho dlhu nemôže byť vyššia ako 60 % HDP a dlhodobé úrokové sadzby z vládnych dlhopisov emitovaných kandidátskou krajinou eurozóny nemôžu prekračovať o viac ako 2 percentuálne body priemer troch najlepších členov EÚ, čo sa týka cenovej stability.