Bratislava 26. novembra (TASR) - Za nezáujem ľudí o činnosť samosprávnych krajov môže podľa vládneho splnomocnenca pre decentralizáciu verejnej správy Viktora Nižňanského aj ich komplikovaný názov - vyššie územné celky (VÚC).
"Ten názov je absolútne strašný, to je fakt. A pokiaľ sa ten názov nezmení, tak si myslím, že časť obyvateľov aj preto nepôjde voliť," povedal dnes v diskusnej relácii rádia Expres Fakty X Nižňanský. On sám so svojim tímom presadzoval pre regionálnu samosprávu pomenovanie, ktoré do slovenčiny zaviedli štúrovci - župa. Zdôraznil, že toto slovo nemá maďarský pôvod, ako si myslia niektorí občania. Parlament však pri schvaľovaní reformy verejnej správy "župy" zamietol a do textu ústavy prijal názov vyššie územné celky.
Nižňanský sa domnieva, že pre Slovensko by bol výhodnejší väčší počet samosprávnych krajov ako terajších osem, lebo s niektorými veľkými regiónmi, napríklad košickým alebo prešovským, občania necítia vnútornú spätosť. Prešovský VÚC napríklad zahŕňa spišský, šarišský ale aj zemplínsky región.
Vládny splnomocnenec nesúhlasí s tým, aby poslanci kandidovali do všetkých troch úrovní "riadenia", keďže iné kompetencie rieši parlament na celoštátnej úrovni, iná problematika dominuje regiónom a odlišná mestám a obciam. Aj časovo je problematické venovať sa na sto percent naraz viacerým aktivitám.
Každý samosprávny kraj bude v budúcom roku hospodáriť zhruba so štvormiliardovým rozpočtom. Ľudia by podľa Nižňanského preto mali vyvíjať väčší tlak na to, aby vedeli, kam idú tieto ich peniaze. VÚC sú zriaďovateľmi stredných škôl, zariadení sociálnych služieb, kultúrnych zariadení - knižníc, divadiel, múzeí, starajú sa o cesty 2.a 3. triedy, medzimestskú dopravu ale aj niektoré nemocnice.