Bratislava 26. novembra (TASR) - Na modernizáciu varovného systému civilnej obrany bolo od roku 1996 preinvestovaných približne 302,7 milióna z požadovaných 1,2 miliardy korún. Plán modernizácie do roku 2010 počíta s 80-percentným pokrytím trvale obývaného zastavaného územia SR a na jeho realizáciu je potrebných ešte 900 miliónov korún.
Podľa pôvodného harmonogramu by v súčasnosti mala byť zmodernizovaná približne polovica systému, ale je len 30 percent. Na kompletné dobudovanie by tak bolo potrebných do roku 2010 ročne vynaložiť 180 miliónov korún. Preto navrhlo Ministerstvo vnútra, ktoré za CO zodpovedá, predĺženie času na modernizáciu o tri roky, čím by sa potreba finančných prostriedkov v jednotlivých rokoch do ukončenia realizácie znížila na 120 miliónov korún.
Posunutie termínu ukončenia modernizácie systému varovania obyvateľstva predlžuje obdobie, počas ktorého je vyššie riziko strát na životoch a zdraví osôb. Vytvára však podľa MV podmienky na postupné riešenie súčasnej kritickej situácie, keď na modernizáciu systému varovania obyvateľstva sú vyčleňované len malé, alebo žiadne finančne prostriedky.
Systém varovania CO má v súčasnosti k dispozícii 485 sirén a je možné aktivizovať aj 380 sirén, ktoré sú v správe súkromných spoločností ako napríklad systémy Atómovej elektrárne Mochovce, U.S. Steel Košice či Duslo Šaľa.
Varovný systém je dôležitý pri predchádzaní strát na životoch a zničenia majetku pri prírodných katastrofách, haváriách či prípadných útokoch. Odborníci po nedávnych tragických udalostiach v Ázii skonštatovali, že ak by na zasiahnutých územiach vlnami cunami bol vybudovaný kvalitný varovný systém, straty na životoch mohli byť až o 80 percent nižšie.