Bratislava 22. februára (TASR) - Komisárka Európskej komisie pre životné prostredie Margot Wallströmová počas svojej návštevy Slovenska ocenila pokrok, ktorý krajina dosiahla. Zároveň však upozornila na pretrvávajúce problémy v oblasti životného prostredia. Spomenula sféru odpadových vôd, ovzdušia či zdevastovaných lesov. Apelovala na zabezpečenie potrebných investícií, ktoré SR vyčíslila na obdobie 35 rokov na 188 miliárd Sk, ako aj na posilnenie administratívnych kapacít.
Podstatná časť rozhovorov, ktoré Wallströmová viedla so zástupcami vlády aj parlamentu, sa týkala využívania finančných prostriedkov z predvstupového programu ISPA. Minister životného prostredia László Miklós priznal, že Slovensko v začiatočnej fáze malo s prípravou projektov isté problémy. V súčasnosti však už mohol komisárke predstaviť stratégiu SR. Uviedol, že projekty sú orientované na výstavbu čistiarní odpadových vôd, oblasť ochrany ovzdušia a odpadového hospodárstva.
Wallströmová v tejto súvislosti poznamenala, že EÚ by rada videla zo Slovenska viacero a lepšie pripravených environmentálnych projektov. Od Slovenska sa očakáva aj dôkladnejšia príprava verejných súťaží. Na druhej strane by podľa jej slov takisto komisia mala presnejšie formulovať svoje predstavy.
Na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave komisárka vystúpila s prednáškou, v ktorej hodnotila stav životného prostredia po desiatich rokoch od Summitu Zeme v Riu de Janeiro. Podľa jej slov svetové spoločenstvo nedosiahlo taký pokrok, aký si stanovilo. Konštatovala, že medzi slovami a činmi nastala obrovská priepasť.
Upozornila na dva hlavné dôvody, ktoré viedli k tomu, že sa v plnej miere nepodarilo realizovať prijaté zámery. Vyhlásila, že priemyselné krajiny zotrvávajú na presadzovaní neudržateľných koncepcií. Druhú príčinu vidí Wallströmová v nedostatku finančných zdrojov na implementáciu kľúčového dokumentu zo summitu - Agendy 21.
Jej dvojdňová návšteva SR, ktorá sa dnes skončila, sa uskutočnila v období monitorovania záväzkov, ktoré na seba krajina prevzala počas rokovaní o vstupe do únie. Slovensko uzatvorilo kapitolu životné prostredie 11. decembra minulého roku. S úniou dohodlo sedem prechodných období v oblasti ochrany vôd, odpadového hospodárstva, ochrany ovzdušia a priemyselného znečistenia.
Európska komisárka sa stretla aj s vicepremiérkou pre európsku integráciu Máriou Kadlečíkovou, členmi Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody, zástupcami podnikateľskej sféry a predstaviteľmi environmentálnych mimovládnych organizácií.