Priebežné výsledky v jednotlivých krajoch

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Prehľad priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov:


BRATISLAVSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ


O post bratislavského župana sa bude v druhom kole regionálnych volieb uchádzať nezávislý kandidát Vladimír Bajan s počtom hlasov 30 471 a súčasný predseda BSK Ľubomír Roman (SDKÚ-ANO-SMK-DS-Strana zelených na Slovensku), ktorý v kraji získal 23 091. Ako agentúru SITA ďalej informovala predsedníčka Bratislavskej krajskej volebnej komisie Alexandra Balogová, z celkového počtu 525 536 voličov v BSK sa na voľbách zúčastnilo 73 786 občanov, čo je 14 - percentná volebná účasť.


50-členný parlament v BSK obsadí koalícia SDKÚ - ANO - SMK - DS - Strana zelených na Slovensku, ktorá získala 27 mandátov. Ďalších 11 kresiel obsadia zástupcovia koalície Smer-SD - SF- HZD. Kresťanskí demokrati budú mať 6 poslancov v kraji. Okrem toho si voliči BSK zvolili dvoch nezávislých kandidátov, dvoch kandidátov za Nezávislé fórum a dvoch za OKS.


V BSK na župana kandidovalo desať kandidátov. V poradí tretí skončil Ivan Švejna (Hnutie Vpred) s 6 294 hlasmi, za ním Ján Cuper (ĽS-HZDS - Pravá SNS - Zjednotená SNS) so 4 835 hlasmi, piaty je Peter Tatár (OKS) s 3 470 hlasmi, šiesty Karol Ondriaš (KSS) s 3 032 hlasmi, kandidát Občianskych liberálov David Dvořák získal 922 hlasov, Andrej Trnovec zo Slovenskej ľudovej strany 741 hlasov, predposledný skončil Viliam Mokráň s 619 hlasmi a za ním Rudolf Martančík zo strany Úsvit, ktorému dali občania 311 hlasov.


TRNAVSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ


V Trnavskom samosprávnom kraji získal najviac hlasov vo voľbách predsedu VÚC kandidát koalície KDH-SDKÚ-DS Jozef Klokner. Dostal celkom 20 309 hlasov. Na druhom mieste sa po spísaní zápisnice nachádza nominant koalície ĽS-HZDS-Ľavicový blok-ZSNS-PSNS Tibor Mikuš s počtom hlasov 16 244. Keďže ani jeden z kandidátov na župana nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, 10. decembra sa bude konať druhé kolo volieb, v ktorom sa voliči rozhodnú medzi J. Kloknerom a Tiborom Mikušom.


Regionálny 40-členný parlament bude mať 15 zástupcov koalície KDH-SDKÚ-DS a rovnako 15 predstaviteľov SMK. Medzi nimi bude v krajskej samospráve pôsobiť aj päť nezávislých poslancov, dvaja poslanci koalície SMER-HZD-SF-ANO a traja za ĽS-HZDS.


V Trnavskom kraji bolo zapísaných 445 140 oprávnených voličov, z ktorých si svoje volebné právo uplatnilo len 64 565 občanov. To podľa predsedu krajskej volebnej komisie Pavla Hulíka predstavuje približne 14,5 percentnú účasť.


TRENČIANSKY SAMOSPRÁVNY KRAJ


V Trenčianskom kraji získal najviac hlasov kandidát na post župana za koalíciu Smer-SD-KDH-SNS-HZD-SF Miroslav Chovanec, svoj hlas mu dalo 19 752 voličov. V poradí druhý kandidát za koalíciu ĽS-HZDS-ANO-PSNS-ZSNS Pavol Sedláček získal 15 873 hlasov. Kandidátov na županov volilo 55 778 občanov z celkových 483 599 oprávnených voličov.


Keďže ani jeden z kandidátov na župana nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, 10. decembra sa bude konať druhé kolo volieb, v ktorom sa voliči rozhodnú medzi Miroslavom Chovancom a Pavlom Sedláčkom.


V 45-člennom zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja bude mať 21 kresiel koalícia Smer-SD-KDH-SNS-HZD-SF a 20 kresiel koalícia ĽS-HZDS-ANO-PSNS-ZSNS. Tri kreslá si vybojovali nezávislí, jeden poslanecký post získala koalícia SDKÚ-DS. Poslancov volilo 57 462 občanov.


Na voľbách sa v TNSK celkovo zúčastnilo približne 12,3 percenta občanov.


NITRIANSKY SAMOSPRÁVNY KRAJ


V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) budú o post župana v druhom kole spolu bojovať Milan Belica (ĽS-HZDS, ĽB, KSS, ASV, P SNS a Z SNS) a László Szigeti (SMK). Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré zverejnila krajská volebná komisia. Súčasný župan Belica získal 64 765 hlasov a štátny tajomník ministerstva školstva Szigeti 40 426 hlasov. Belica zvíťazil v okresoch Nitra, Topoľčany, Levice a Zlaté Moravce a Szigeti v Komárne, Šali a v Nových Zámkoch.


V 52-člennom krajskom zastupiteľstve obsadia 34 kresiel kandidáti veľkej slovenskej koalície (ĽS-HZDS, SDKÚ, KDH, Smer-SD a SNS), 17 kresiel získa SMK a jeden mandát bude mať občianska koalícia HZD-SF-ANO.


V NSK využilo svoje hlasovacie právo 158 467 z 572 536 oprávnených voličov, čo predstavuje 27,6 percentnú účasť.


ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ


V Žilinskom samosprávnom kraji bude o post župana bojovať v druhom kole Juraj Blanár (Smer-SD, SNS, ANO, HZD) a Jozef Tarčák (ĽS-HZDS, PSNS a ZSNS). Blanár získal 24 309 hlasov, čo je zhruba 30 percent. Tarčák získal podporu 23 158 voličov, čiže necelých 29 percent.


V žilinskom krajskom parlamente bude dominovať koalícia KDH-SDKÚ-DS, ktorá z 57 kresiel získala 31 mandátov. Spolu 15 poslaneckých kresiel získala koalícia Smer-SD - SNS - ANO - HZD. Piati poslanci budú nezávislí a piati budú reprezentovať koalíciu ĽS-HZDS - PSNS - ZSNS. Obyvatelia Žilinského kraja zvolili do svojho parlamentu aj jedného nominanta OKS.


BANSKOBYSTRICKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ


Víťazom sobotných volieb na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa stal nominant koalície Smer-SD - SNS - HZD - KDH - SZS Milan Murgaš, ktorému odovzdalo hlas 35 783 voličov (38,82%). Do druhého kola spolu s ním postupuje aj nominant koalície SDKÚ - DS Jozef Mikuš so ziskom 19 074 platných hlasov (20,70 %).


V novom zastupiteľstve BBSK bude mať podľa rozhodnutia voličov najviac - 18 poslancov koalícia Smer-SD - SNS - HZD. Deviatich zástupcov bude mať koalícia SDKÚ - KDH - DS, rovnako deväť poslaneckých miest získala koalícia ĽS-HZDS - KSS - PSNS - ZSNS. SMK získala osem poslaneckých miest a voliči tiež rozhodli, že z 55 nezávislých kandidátov boli úspešní piati. Ako na tlačovej besede informovala krajská volebná komisia, v zozname voličov bolo zapísaných 523 084 oprávnených osôb. Právo voliť využilo 18,65 percenta z nich. Pre voľby do zastupiteľstva odovzdali 95 017 platných hlasovacích lístkov, pre voľby predsedu kraja bolo platných hlasovacích lístkov odovzdaných 92 166.


PREŠOVSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ


V Prešovskom samosprávnom kraji získal najviac hlasov vo voľbách predsedu VÚC kandidát koalície SMER - sociálna demokracia, Slovenská národná strana, Hnutie za demokraciu a súčasný župan Peter Chudík. Dostal celkom 42 499 hlasov. Na druhom mieste sa nachádza nominant koalície Kresťanskodemokratické hnutie, Slovenská demokratická a kresťanská únia, Demokratická strana Dušan Hruška, ktorého podporilo 29 330 voličov.


Keďže ani jeden z kandidátov na župana nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, 10. decembra sa bude konať druhé kolo volieb, v ktorom sa voliči rozhodnú medzi Chudíkom a Hruškom.


V 62-člennom parlamente Prešovského samosprávneho kraja bude mať najväčšie zastúpenie pravicová koalícia KDH-SDKÚ-DS, ktorá získala celkovo 40 kresiel. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov volieb v kraji. Ďalších 12 postov obsadia nezávislí kandidáti a deväť kresiel bude patriť koalícii Smer-SD - HZD - SNS. Voliči Prešovského kraja tiež zvolili do svojho parlamentu jedného kandidáta ANO.KOŠICKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ


Do druhého kola volieb v Košickom samosprávnom kraji (KSK) postúpil kandidát koalície Smer-SD – HZD Zdenko Trebuľa s počtom 32 675 hlasov a súčasný predseda KSK a kandidát koalície KDH - OKS Rudolf Bauer, ktorý získal 28 837 platných hlasov. O post predsedu KSK sa uchádzalo celkom deväť kandidátov. Na treťom mieste s počtom hlasov 16 334 skončil kandidát koalície SDKÚ - ĽS-HZDS - DS - SZS Viliam Novotný. Za ním skončila Rozália Múdra (SMK), s počtom hlasov 12 638. Na piatom mieste sa umiestnil Marián Biľo, kandidát ANO so ziskom 10 075 platných hlasov. Ďalšia v poradí so ziskom 3 363 hlasov skončila Dagmar Takácsová (Slobodné fórum), Zuzana Cingeľová (Strana priateľov vína) s 2006 hlasmi, Slavomír Jančok (Slovenská národná jednota) s 1232 hlasmi a Stanislav Lepót (Úsvit) s 834 hlasmi.


Voliči v Košickom samosprávnom kraji zvolili do regionálneho parlamentu 57 poslancov. Koalícia KDH - OKS získa 13 kresiel, ĽS-HZDS jeden post, SMK -13, koalícia SDKU - DS - SZS šesť mandátov, koalícia Smer-SD – HZD získa 12 kresiel, Strana regiónov Slovenska bude mať dvoch poslancov, ANO dvoch, Strana občianskej solidarity jedného a do krajského parlamentu si sadne aj sedem nezavislých poslancov.


Do zoznamov voličov bolo v Košickom kraji zapísaných 601 029 oprávnených voličov. K urnám prišlo 115 887 voličov.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 3. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 4. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 7. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 8. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 9. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 10. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 568
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 509
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 494
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 724
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 545
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 931
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 946
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 385
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 935
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 473

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

Neprehliadnite tiež

Diabetická noha izoluje od spoločnosti

O živote pacienta s diabetickou nohou sa denník SME rozprával s viceprezidentkou Zväzu diabetikov Slovenska ANNOU LALIKOVOU.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kotlebov galavečer v Rimavskej Sobote nebude, vyhlásil primátor

Kotlebovci chystali podujatie v deň vzniku slovenského vojnového štátu.

Zmeny vo fungovaní zdravotnej služby môžu podľa Slovak Business Agency ušetriť milióny

Úprava legislatívy má znížiť náklady malým a stredným podnikateľom vrátane živnostníkov so zamestnancami v prvej a druhej kategórii prác.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop