BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Nízka volebná účasť je podľa sociológ Pavla Haulíka hlavným výsledkom tohtoročných regionálnych volieb a signalizuje vážnu krízu v slovenskej politike. Ako uviedol pre agentúru SITA, práve z tohto parametra musia vychádzať všetky volebné analýzy. "Myslím si, že je to určitá výstraha voličov pre politikov, že to, čo sa v slovenskej politike deje, nie je podľa predstáv voličov - občanov," skonštatoval. Všetky zúčastnené politické subjekty by sa podľa neho mali zamyslieť nad príčinami neustále klesajúcej účasti na voľbách, "a to zamyslenie by malo priniesť aj nejaké zmeny".
Nízka účasť vo voľbách nie je len jednorazovým excesom, ale prejav dlhodobého znechutenia občanov z toho, ako sa na Slovensku robí politika, upozornil Haulík. Predpokladá, že i v parlamentných voľbách bude volebná účasť nižšia ako v roku 2002. Sociológ upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré nízka účasť vo voľbách môže v budúcnosti priniesť. "Nízka účasť vytvára priaznivé podhubie na to, aby na Slovensku v budúcnosti pri krízových, zložitých situáciách získali priaznivé pozície extrémistické sily," vysvetlil.
Haulík očakával, že sa ĽS-HZDS v samosprávach nepodarí obhájiť tie pozície, ktoré získala v regionálnych voľbách spred štyroch rokov. Dôvodom je zmena politickej orientácie strany, ako aj zmena tém. Prekvapujúce však podľa neho je, že pozície HZDS neobsadil opozičný Smer, ale strany vládnej koalície. "Úspech strán vládnej koalície má svoje racionálne vysvetlenie," tvrdí Haulík a dodáva, že tieto strany majú pomerne disciplinovaných voličov, ktorým ide o obhájenie reforiem.
SITA vydá k správe zvukovú správu