Poprad 24. marca (TASR) - Prvý transport s tisíckou židovských dievčat zo Slovenska do koncentračných táborov odišiel 25. marca 1942 z popradskej železničnej stanice. Tragické udalosti si dnes a v nedeľu pripomínajú účastníci pietnej spomienky, ktorú pod Tatrami zorganizovalo Múzeum židovskej kultúry spoločne s ďalšími organizáciami.
Nedeľnému spomienkovému pochodu v Poprade od kasární na železničnú stanicu, odkiaľ smeroval transport do Osvienčimu, predchádzal dnešný seminár o intolerancii a antisemitizme. Súčasťou spomienkového programu bude popoludňajšia predpremiéra filmu režisérky Oľgy Pohánkovej Viera a holokaust a v nedeľu popoludní prezentácia dokumentárnych filmov s touto tematikou.
Tragédia slovenských židov vyvrcholila v marci 1942, keď sa začali deportácie do nacistických vyhladzovacích táborov. V popradských kasárňach Pod Gerlachom bolo zriadené sústreďovacie centrum s kapacitou 1200 osôb, kam od 21. marca začali prichádzať židovské dievčatá z celého východného Slovenska. Z tisícky, ktorá v prvom transporte opustila popradskú železničnú stanicu večer 25. marca, prežilo hrôzy koncentračného tábora v Osvienčime asi 20 dievčat.
Pietne stretnutie pri budove bývalej synagógy v Poprade pripravuje na nedeľné predpoludnie občianske združenie Ester spájajúce židovské ženy na Slovensku. Po spomienke na obete holokaustu pri pamätnej tabuli na priečelí objektu sa účastníci presunú do kasární Pod Gerlachom a popoludní sa stretnú s primátorom Popradu Štefanom Kubíkom. Pietny akt zakončia večerným symbolickým pochodom od kasární k železničnej stanici v Poprade.