Bratislava 28. novembra (TASR) - Zlepšiť normatívny systém financovania regionálneho školstva je cieľom návrhu novely nariadenia vlády, ktorý sa týka rozpisu finančných prostriedkov - normatívov na žiakov jednotlivých škôl. Do pripomienkového konania ho predložilo ministerstvo školstva. Vynaložené prostriedky by podľa návrhu mali viac brať do úvahy náročnosť vzdelávania žiakov.
Zmeny by sa mali výrazne týkať najmä špeciálnych škôl. Po novom sa bude zohľadňovať skutočnosť, že čím je postihnutie žiaka závažnejšie, tým je aj jeho vzdelávanie finančne náročnejšie. "Výpočet normatívu pre žiakov so špeciálno-výchovnými potrebami by tak mal vychádzať zo stupňa ich zdravotného postihnutia. Napríklad normatív na autistické dieťa bude vyšší ako normatív na sluchovo postihnutého žiaka," uviedla dnes pre TASR Lucia Dobrodenková z odboru masmediálnej politiky rezortu školstva.
Na žiakov, ktorí sú ubytovaní v špeciálnych materských, základných či stredných školách internátnych, by mala pripadnúť suma vo výške 700 percent normatívu na žiaka ubytovaného v domove mládeže pri bežných stredných školách. Zmena súvisí s preukázanou finančnou náročnosťou internátnych škôl, ktoré poskytujú podstatne širšiu a odbornejšiu starostlivosť.
Návrh osobitne rieši aj financovanie integrovaných intelektuálne nadaných detí, ktorým by prináležal normatív vo výške 175 percent základného normatívu pre ZŠ.
Novinkou je zavedenie normatívu na žiakov nultých ročníkov základných škôl, ktorý má byť 135 percent normatívu žiada príslušnej ZŠ. Cieľom nultého ročníka je pomôcť deťom, ktoré pochádzajú zo sociálne a výchovne nedostatočne podnetného prostredia, aby po jeho absolvovaní boli schopné zvládnuť požiadavky prvého ročníka ZŠ.
Samostatnou kategóriou by mali byť obchodné akadémie, ktoré boli doteraz financované rovnako ako gymnáziá. Po predchádzajúcich skúsenostiach by sa mala zaviesť jednotná kategória - stredné odborné učilištia a učilištia.
Konečná výška jednotlivých normatívov bude známa až po definitívnom schválení štátneho rozpočtu v NR SR, uviedla Dobrodenková.