BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Na dvojdňovú oficiálnu návštevu Bosny a Hercegoviny (BaH) odcestuje v stredu prezident Ivan Gašparovič. V Sarajeve ho privíta predsedajúci Predsedníctva krajiny Ivo Miro Jovič, po rokovaní s ním sa stretne s predsedom Rady ministrov Adnanom Terzićom. Podvečer bude prezident rokovať s vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva v BaH Paddym Ashdownom. Počas úvodného dňa v bosnianskej metropole si stihne hlava štátu prezrieť aj športové stredisko na Jahorine, kde sa v roku 1984 konali zimné Olympijské hry.
Vo štvrtok sa zo Sarajeva presunie prezident do Mostaru, kde si prezrie najznámejšiu pamiatku - Starý most a historické centrum mesta. Repliku zničeného mosta zo 16. storočia opätovne otvorili pred rokom. Je symbolom zmierenia krajín bývalej Juhoslávie, cez rieku Neretvu spája chorvátsku a moslimskú časť mesta. Keď ho bosniansko-chorvátske delostrelectvo v roku 1993 zničilo, Chorváti a moslimovia žili v Mostare oddelene na svojej strane rieky.
Prezident pricestuje do BaH krátko po oslavách 10. výročia skončenia krviprelievania počas bosnianskej vojny, ktorú ukončila 21. novembra Daytonská mierová zmluva. Krajina je však naďalej etnicky rozdelená. Jej politický systém s trojčlenným prezidentským orgánom a dvoma vládami je najkomplikovanejší v Európe. V Prezídiu majú svojho zástupcu Bosniaci, Chorváti i Srbi, pričom sa každých osem mesiacov striedajú vo funkcii predsedu. Najväčší vplyv v krajine má však vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva (P. Ashdown), ktorý môže v rámci svojich právomocí odvolávať ministrov a vydávať zákony.
Počas uplynulých desiatich rokov podľa vysokého medzinárodného predstaviteľa nastúpila BaH pozitívny vývoj. Ten však môže podľa Ashdowna ohroziť prípadný neúspech pri prenasledovaní osôb obvinených z vojnových zločinov, najmä bývalých vodcov bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča, ale aj pretrvávajúca "psychológia vojny" v tejto krajine. Najväčšiu obavu Ashdown vyjadril z toho, že sa oslabí snaha Európy prijať balkánske krajiny medzi seba. "Európa je jediné spojivo, ktoré drží Balkán pokope. Ak by tu nebolo, Balkán by sa vrátil k nestabilite," povedal minulý týždeň. Ashdown by mal z postu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva odísť začiatkom budúceho roka, svojmu nástupcovi odporučil, aby sa v BaH sústredil najmä na vytvorenie funkčného štátu.