Gánovce 24. marca (TASR) - Nazrieť do zákulisia pracoviska aerológie a merania ozónu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Gánovciach v okrese Poprad mohli dnes záujemcovia v rámci Dňa otvorených dverí. Podtatranskí meteorológovia priblížili návštevníkom aktivity súvisiace s predpoveďou počasia.
Pracovisko SHMÚ v Gánovciach ako jediné na Slovensku robí rádiosondážne merania meteorologických prvkov vo vyšších vrstvách atmosféry a meranie celkového atmosférického ozónu. Meteorologickú sondu nesenú balónom vypúšťajú vždy napoludnie. Podľa vedúceho pracoviska Miroslava Chmelíka sonda dosahuje výšku približne 30 km, výnimočne až 40 km a počas letu, ktorý trvá 100-120 minút, vysiela údaje o tlaku, teplote, vlhkosti vzduchu, smere a rýchlosti výškového vetra.
Ďalšou jedinečnosťou Gánoviec je spektrálne meranie ozónu po jednotlivých vlnových dĺžkach, ktoré začali realizovať v roku 1993. Aj vlani pribudla pod Tatrami novinka, a to predpoveď slnečného UV indexu pre územie Slovenska. Ako vysvetlil M. Chmelík, údaj umožňuje prostredníctvom existujúcich tabuliek vypočítať, ako dlho sa môže človek zdržiavať na slnku. Dĺžka závisí od viacerých faktorov vrátane typu pleti. Predpoveď slnečného UV indexu je sezónnou záležitosťou a robí sa od 16. marca do 30. septembra.