Bratislava 29. novembra (TASR) - Napriek tomu, že vtáčia chrípka Slovensku nehrozí, preventívne opatrenia prijaté Ministerstvom pôdohospodárstva (MP) SR naďalej trvajú. Podľa rezortného šéfa Zsolta Simona aj vďaka opatreniam je mäso zo slovenskej hydiny úplne neškodné.
Veterinári vykonali na území SR 782 kontrol, z toho vyše 490 priamo v chovoch hydiny. "Ani v jednej vzorke nebol objavený nebezpečný vírus vtáčej chrípky H5N1 a dokonca ani nízko patogénny H7," povedal dnes novinárom Simon po prvom zasadnutí Národnej protinákazovej komisie (NPK). Veterinári okrem toho vykonali aj takmer 240 kontrol voľne divokého vtáctva.
Na Slovensku sa nachádza 291 chovov hydiny, z ktorých je 40 otvorených a teda chovaná hydina tam môže prísť do priameho kontaktu s divokými vtákmi. Simon konštatoval, že v súčasnosti na základe odporúča MP sú všetky chovy na Slovensku chránené pred kontamináciou z voľnej prírody. Naďalej platí zákaz poľovať na vodné divoké vtáctvo. K poľovačkám na inú zver musí byť privolaný veterinár, ktorý skontroluje revír a odoberie vzorky z ulovenej zveri.
NPK vypracovala pre chovateľov manuál, ktorý im pomôže rozpoznať výskyt vtáčej chrípky. Hydina je nakazená, ak spotreba potravy a vody klesne o 20 percent, produkcia vajec dva dni po sebe klesne o 20 percent alebo ak mortalita stúpne o tri percentá.
Vďaka ochladeniu počasia ustalo podľa Simona sťahovanie vtákov a preto možno čakať ďalšie prípady výskytu vírusu H5N1 až v marci. MP dovtedy zakúpi za takmer 12 miliónov korún mobilnú jednotku na likvidáciu nakazenej hydiny.
Vírus H5N1 sa zatiaľ objavil v 12 krajinách. Infikovaných bolo 124 ľudí, z ktorých 69 zahynulo. Kvôli vírusu sa utratilo 100 miliónov kusov hydiny a celkové náklady spojené s výskytom vtáčej chrípky dosiahli podľa odhadov jednu miliardu dolárov.