BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Rozhlasová rada dnes krátko po 9:00 začala verejné vypočúvať kandidátov na generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo). Doobeda predstavili projekty rozvoja verejnoprávneho rozhlasu v najbližších piatich rokoch traja kandidáti - bývalý riaditeľ SRo, dnes pracovník ministerstva kultúry Jaroslav Rezník, riaditeľ Okresného bytového družstva v Poprade Marián Tropp a bývalý šéfredaktor Rádia Slovensko, hovorca ministerstva zdravotníctva Karol Farkašovský. Predseda rady Michal Dzurjanin informoval, že Milan Materák, ktorého rada mala vypočuť v stredu ako posledného, svoju kandidatúru stiahol.
Jaroslav Rezník považuje za najdôležitejšie schválenie nového zákona o televíznom a rozhlasovom poplatku, ktorý spoločne pripravuje Slovenská televízia (STV) a SRo a mal by zefektívniť výber koncesií na viac ako 90 percent. Ak by Rezníka rada zvolila za šéfa rozhlasu, zachoval by všetkých päť programových okruhov SRo. Navrhuje zlúčenie internetového Rádia Inet so zahraničným vysielaním Rádia Slovakia International. Do konca roka 2007 by podľa projektu mal rozhlas opustiť stredné vlny a prejsť do pásma FM, čo má podľa Rezníka ušetriť 15 percent nákladov na vysielače. Popri vysielaní Rádia Slovensko chce zriadiť kanál pre nevidiacich - Rádio Visio, ktorý by ponúkal viac hovoreného slova. V Rádiu Slovensko chce zriadiť redakciu dopravného spravodajstva Zelená vlna. Digitalizáciu by mal SRo podľa Rezníka zavŕšiť do konca roka 2007. Exriaditeľ SRo radu prekvapil tým, že zmenil svoj predchádzajúci názor na sťahovanie SRo. Podľa neho by rozhlas mal ostať v "obrátenej pyramíde" na Mýtnej ulici v Bratislave a prázdne priestory by mali obsadiť príbuzné inštitúcie - štátna tlačová agentúra a kultúrne organizácie. Ak by Rezníka rada zvolila za riaditeľa, chcel by v roku 2008 iniciovať zvýšenie koncesionárskeho poplatku a zároveň znížiť príjmy SRo z reklamy z troch percent na 1,5 percenta.
Rozhlasovú radu prekvapil druhý kandidát, riaditeľ Okresného bytového družstva v Poprade Marián Tropp. Rade poslal najstručnejší projekt na necelých dvoch stranách. Priznal sa, že nevedel, že Rádio_FM a Rádio Devín sú súčasťou SRo. Podľa Troppa to ale nevie väčšina obyvateľov Slovenska a zároveň nevedia, na čo slúžia ich koncesionárske poplatky. Napravil by to väčšou reklamou verejnoprávneho rozhlasu - jeho okruhov a poslania. Ako riaditeľ SRo by ako prvé urobil inventarizáciu majetku a všetko nepotrebné by predal.
Ako tretí kandidát v druhej voľbe generálneho riaditeľa SRo predstavil rade svoj projekt Karol Farkašovský, ktorý kandidoval už v prvej voľbe. Farkašovský upustil od vízie spájania SRo a STV, za podstatné považuje zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia rozhlasu. Ak by bol zvolený za šéfa SRo, presadzoval by prijatie nového koncesionárskeho zákona. Výšku koncesie za SRo, ktorá je v súčasnosti 40 korún, by zmrazil na päť rokov. Z programových okruhov by nechal Rádio Slovensko a Rádio Devín. Vysielanie Rádia Regina a Rádia Patria by spojil "pod jednu strechu", rovnako ako Rádio Inet a Slovakia International. Program Rádia_FM by "rozptýlil" medzi ostatné okruhy. Za podstatnú považuje Farkašovský digitalizáciu a zvýšenie pokrytia signálom a chce otvoriť diskusiu o sídle SRo.
Rozhlasová rada popoludní ešte vypočuje súčasnú štatutárku a ekonomickú riaditeľku SRo Hildu Gajdošovú, dlhoročného rozhlasového pracovníka, novinára Roľníckych novín a manažéra Jána Nemca a technika a manažéra Rolanda Keťka. V stredu doobeda rada verejne v sídle SRo na Mýtnej ulici v Bratislave ako posledného vypočuje šéfdramaturga Dvojky Slovenskej televízie a dlhoročného rozhlasového pracovníka Ľuboša Machaja. Rada by následne ešte v stredu mala začať voľbu nového riaditeľa SRo.
tm;mt;bl