BRATISLAVA 30. novembra (SITA) - Plat generálneho prokurátora s platmi ostatných ústavných činiteľov a čiastočne aj s meniacimi sa platovými pomermi jemu podriadených prokurátorov, najmä zaradených na Úrade špeciálnej prokuratúry, upravuje novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.
Poslanci Ján Drgonec a Peter Miššík, ktorí ju predložili do Národnej rady (NR) SR, navrhujú zmenu platových pomerov generálneho prokurátora vzhľadom na zanedbateľné rozdiely v porovnaní s platovými pomermi prokurátorov Generálnej prokuratúry a významné rozdiely v porovnaní s platovými pomermi prokurátorov na Úrade špeciálnej prokuratúry. Upozorňujú aj na rozdiely v paušálnych náhradách v porovnaní s inými ústavnými činiteľmi a absenciu úpravy náhrad pri zahraničných cestách. Účinnosť novely navrhujú poslanci od 1. marca 2006.
Doteraz bol plat generálneho prokurátora upravený zákonom z roku 1999, podľa ktorého mu bol priznaný mesačný plat vo výške 1,3-násobku platu poslanca, mesačný funkčný príplatok 10 000 Sk, paušálne náhrady
8 000 Sk mesačne, právo bezplatne užívať primerane vybavený byt vtedy, ak má trvalý pobyt mimo sídla Generálnej prokuratúry SR, právo bezplatne používať služobné auto a právo na zriadenie a bezplatné používanie účastníckej telefónnej stanice. Prokurátorom Generálnej prokuratúry SR patrí tiež plat vo výške 1,3-násobku platu poslanca a generálny prokurátor im môže na návrh Rady prokurátorov udeliť odmenu vo výške mesačného platu. Prokurátorom zaradeným v Úrade špeciálnej prokuratúry bol priznaný príplatok za výkon funkcie vo výške šesťnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok.
Z porovnania platových pomerov generálneho prokurátora s prokurátormi GP podľa poslancov Drgonca a Miššíka vyplýva, že nezodpovedajú jeho postaveniu v rámci prokuratúry, zodpovednosti za jej stav a činnosť či pracovnému zaťaženiu. Ako upozornili, mesačný plat prokurátora zaradeného v Úrade špeciálnej prokuratúry je dvojnásobkom mesačného platu generálneho prokurátora. Právo bezplatne užívať primerane vybavený byt, používať služobné auto a telefónnu stanicu nemožno podľa nich považovať za zvýhodnenie generálneho prokurátora, pretože týmito právami sa iba zákonným spôsobom utvárajú technické podmienky pre riadny výkon funkcie doma aj v zahraničí. Aj ostatní prokurátori totiž počas služobnej pohotovosti disponujú mobilným telefónom a služobným autom. Podľa nich nemožno porovnávať výkon funkcie generálneho prokurátora s výkonom funkcie ústavného činiteľa zákonodarnej či výkonnej moci, ani s funkciami predsedu Najvyššieho súdu SR, predsedu NKÚ alebo verejného ochrancu práv, ktorí majú na starosti správu a zodpovedajú iba za činnosť ich úradov.