BRATISLAVA 30. novembra (SITA) - Európsky parlament sa bude zaoberať sporom medzi slovenskou vládou a políciou. Požiadavku, aby do programu zasadnutia bola zaradená ústna otázka v tejto veci adresovaná Európskej komisii, dnes predložil predseda druhej najsilnejšej skupiny v Európskom parlamente, skupiny Európskych socialistov (PES), Martin Schulz. S návrhom prišli slovenskí europoslanci Monika Beňová, Miloš Koterec a Vladimír Maňka, informovala Zuzana Andrejčáková z Európskeho parlamentu.
Ako uviedol poslanec Schulz, Európska komisia by mala preveriť, či odvolanie slovenského predsedu Odborového zväzu polície je v súlade so Zmluvou o založení ES a neporušuje právo všetkých občanov EÚ združovať sa a zúčastňovať sa na odborovom vyjednávaní. Rozhodnutie slovenskej vlády začleniť políciu pod jurisdikciu vojenských a nie občianskych súdov by Komisia mala, podľa neho, tiež náležite preskúmať.
Europoslankyňa Monika Beňová prítomným poslancom k celej záležitosti povedala, že slovenská vláda degradovala predsedu Odborového zväzu polície a pohrozila každému policajtovi, ktorý by chcel bojovať za svoje práva. Tým podľa nej SR ignoruje práva EÚ. Cieľom celej iniciatívy je dosiahnuť, aby slovenská vláda a Ministerstvo vnútra SR svoj postoj prehodnotili. EP by tým podľa nej preukázal, že považuje dodržiavanie práv EÚ členskými štátmi za záväzné.
Proti návrhu vystúpil slovenský europoslanec Peter Šťastný. Podľa neho sú totiž takéto záležitosti vecou právneho štátu a demokracie. Vedúci odborového zväzu polície podľa neho "porušil svoju úlohu, a jeho nadriadený - minister vnútra - mu preto uložil trest". Ako ďalej uviedol, je hrdý na úspechy Slovenska pod vedením vlády Mikuláša Dzurindu a hoci sa Slovensko "stále môže zlepšovať, spomínaný problém neexistuje". Poslancov preto vyzval, aby hlasovali proti.
Za zaradenie otázky zahlasovalo 181 poslancov, 130 bolo proti. Európska komisia by teda mala na otázku reagovať vo štvrtok.