VYSOKÉ TATRY 30. novembra (SITA) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) oceňuje, že obce a mestá zvládli voľby do orgánov vyšších územných celkov. Vedenie ZMOS-u je tiež spokojné s tým, že do regionálnych parlamentov sa dostalo viacero primátor a starostov. „Osobne som predpokladal, že účasť bude 15 percent. Veľmi ťažko sa dá definovať, že kto vlastne uspel alebo neuspel vo voľbách. Koho voliči prišli, tí boli zvolení,“ uviedol na tlačovej besede v Podbanskom po rokovaní Rady ZMOS-u jeho predseda Michal Sýkora. Podľa neho však treba veľmi kriticky hodnotiť to, ako sa štátna správa vyrovnala s informovanosťou voličov o kandidátkach. Pri parlamentných voľbách sa volia predovšetkým politické strany, ale kandidátky s menoslovom dostane každý občan. Pri regionálnych voľbách takáto informácia pre voličov chýba. Toto považuje Sýkora za zásadný nedostatok regionálnych volieb. Voliči nemali možnosť oboznámiť sa s tým, koho budú voliť.
Mnohí voliči mali po príchode problém prečítať mená jednotlivých kandidátov na hlasovacích lístkoch, pretože písmená boli veľmi malé. „V budúcnosti sa budeme musieť pripraviť aj na to, že budeme požadovať, aby vo volebných miestnostiach boli vo výbave aj okuliare, pretože inak to volič jednoducho nemôže zvládnuť,“ dodal Sýkora.
ZMOS pripravuje viacero pripomienok k zákonu o voľbách do orgánov vyšších územných celkov a chce „tlačiť“ na politikov, aby sa tieto zákony novelizovali čím skôr. Podľa Sýkoru bude potrebné uvažovať aj nad zrušením moratória, ktoré je nelogické. Kampaň by mala prebiehať skôr formou diskusií a debát, nie vylepovaním plagátov.
Rada Združenia miest a obcí Slovenska na dnešnom rokovaní pozitívne hodnotila aj doterajší priebeh fiškálnej decentralizácie, „nemôžem však povedať, že sme veľmi spokojní,“ uviedol Sýkora. Definitívne hodnotenie bude možné až po uzavretí roka 2005, aj vzhľadom na to, že niektoré zmeny zákonov vstúpili do platnosti až k 1. septembru. Na budúci rok bude ešte potrebné vyriešiť požiadavky kúpeľných miest, horských sídel a hlavného mesta Bratislavy.