Bratislava 24. marca (TASR) - O proces tvorby predpovede počasia prejavilo záujem najviac návštevníkov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Bratislave pri príležitosti dnešného Dňa otvorených dverí. Mohli si tiež vyskúšať prácu s meteorologickými prístrojmi a nechať otestovať so sebou donesenú vzorku pitnej vody na rozbor obsahu dusičnanov.
Pracovníci SHMÚ vysvetľovali záujemcom princíp práce zariadenia na detekciu bleskov, spracúvanie meteorologických údajov a ich ukladanie do databázy či možnosti získavania informácií o hydrologickej situácii v súvislosti s poslednými povodňami na východe krajiny. Z celkového počtu vyše tisíc návštevníkov meteorologických pracovísk na celom Slovensku približne 500 navštívilo bratislavské stanice a nechýbali medzi nimi ani deti.
"Chceme ukázať verejnosti, že sme tu pre ňu," povedal generálny riaditeľ SHMÚ Štefan Škulec TASR o dnešnom podujatí. Podľa neho môže byť pre občanov zaujímavé nazrieť do meteorologickej "kuchyne". Jediné, s čím nebol šéf slovenských meteorológov spokojný, bolo práve počasie - nie však naša predpoveď, dodal rýchlo.
Deň otvorených dverí na pracoviskách SHMÚ súvisel s dvoma dňami, ktoré svojím významom presahujú rámce meteorologickej komunity - Svetovým meteorologickým dňom 23. marca a Svetovým dňom vody 22. marca. Svetový meteorologický deň pripomína Konvenciu o Svetovej meteorologickej organizácii (SMO), ktorá vstúpila do platnosti 23. marca 1950 a znamenala transformáciu dovtedajšej Medzinárodnej meteorologickej organizácie na medzivládnu SMO. Svetový deň vody bol stanovený rozhodnutím 47. zasadania Valného zhromaždenia OSN v novembri roku 1992.
*mh pa
NNNN