Jediné možné riešenie vidí minister spravodlivosti Ján Čarnogurský v schválení vládneho návrhu v skrátenom legislatívnom konaní na najbližšej schôdzi NR SR, pretože iba vtedy bude môcť tento orgán "rýchlo vzniknúť".
Minister v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy ďalej naznačil, že problém, o ktorom sa dlho diskutovalo, či voliť zástupcov súdov na regionálnom, alebo celoštátnom princípe, aj tak v konečnom dôsledku vyriešia poslanci až pri hlasovaní. Osobne však nesúhlasí s regionálnym princípom voľby zástupcov jednotlivých súdov do Súdnej rady.
Negatívne stanovisko k neexistencii zákona o Súdnej rade zaujali aj predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin a člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Peter Brňák. Zhodli sa, že minister mal zákon predložiť ešte minulý rok, v čase, keď sa prijímala novela Ústavy SR. Ak teraz hľadáme vinníka, za problém je zodpovedné Ministerstvo spravodlivosti a v konečnom dôsledku aj vláda SR. Toto konštatoval aj ústavnoprávny výbor. Je to žltá karta ministrovi spravodlivosti, dodal Brňák. Predseda SMK rovnako konštatoval, že prvá verzia bola do parlamentu predložená veľmi neskoro.
Šéf NS SR Harabin je presvedčený, že regionálny princíp nie je protiústavný. Podľa neho keby nebol schválený, po reštrukturalizácii súdov by sa mohlo stať, že personálne najväčšie súdy v Banskej Bystrici a Bratislave by mali v Súdnej rade po štyroch zástupcoch. "Kto by obhajoval záujmy sudcov z ostatných krajov?" opýtal sa.
Vládny návrh zákona o Súdnej rade bol do parlamentu predložený vzhľadom na to, že NR SR predchádzajúci návrh zákona, vrátený prezidentom SR Rudolfom Schusterom, neschválila. Nový návrh zákona o Súdnej rade bol predložený na základe odporúčania členov Ústavnoprávneho výboru NR SR. Parlament ani po viacnásobných hlasovaniach nezaradil tento bod na rokovanie 54. schôdze, ktorá sa skončila 22. februára.