Vplyv odborov na Slovensku podľa Kaníka dramaticky vzrástol
BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Od nového Zákonníka práce sa očakávalo, že vytvorí podmienky na zníženie nezamestnanosti, zdôraznil predseda Demokratickej strany Ľudovít Kaník v relácii Duel alebo dialóg Rádia Twist. Vydali sme sa však podľa neho cestou
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ešte väčšieho "zošnurovania" trhu práce a diskriminácie zamestnávateľov. Zákonník bráni zamestnancom pracovať podľa ich možností a schopností. Prostredníctvom neúmerného vplyvu odborov, ktorý dramaticky vzrástol, obmedzuje rozvoj firiem a hrozí, že odbory môžu paralyzovať ich činnosť.
Podobné názory vyplývajú z neznalosti pracovného práva, oponoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši. Akcentoval, že zmeny v novom zákone vyplývajú z dohovorov Medzinárodnej organizácie práce, ktoré sú akceptované európskym komunitárnym právom. Zákonník obsahuje podľa neho aj možnosti vyriešiť, napríklad problémy múzeí, galérií a pod. Sú v ňom tiež vymenované odvetvia, v ktorých existujú výnimky pre ich špecifický charakter, najmä v oblasti služieb.
Riešiť problémy výnimkami, je podľa Kaníka nenormálne. Slovenskí tvorcovia zákona podľa neho išli vysoko nad rámec bežný v krajinách Európskej únie. Zákonník vytvára cestu k nižším mzdám na Slovensku, pretože obmedzuje pružný rozvoj trhu práce, vyvolá zvyšovanie nezamestnanosti, zhorší životnú úroveň a hlboko poškodí slovenskú ekonomiku.
Zákonník umožňuje, aby ľudia, ktorí dnes zbytočne robia nadčasy, uvoľnil miesta tým, ktorí budú vykonávať dobrú prácu, podčiarkol minister Magvaši. Tým prispeje aj k zmierneniu nezamestnanosti na Slovensku. Podľa ministra ide o dobrý zákon a SDĽ nebude hlasovať v parlamente za poslanecké návrhy na jeho