Martin 23. februára (TASR) - Početné porasty vyrúbali pracovníci Povodia Váhu, š. p. Piešťany, závodu Ružomberok. Urobili tak v rámci rozširovania koryta Váhu a ochrany pred povodňami na ľavom brehu tejto rieky v obci Turany a pravom brehu v obci Nolčovo v okrese Martin. Podľa ochranárov však tento postup nie je v súlade s príslušným zákonom.
Vedúci vodohospodárskej činnosti spomínaného povodia Ing. Peter Caban pre TASR uviedol, že postupujú v súlade s rozhodnutím Okresného úradu v Martine, odboru životného prostredia, ešte z vlaňajšieho roku, keď sa počas letných povodní Váh vylial z koryta. V obci Nolčovo voda zaplavila rodinné domy. Najdlhšia slovenská rieka sa vylievala už pri prietoku 800 m3/s, úpravami by mali dosiahnuť bezproblémový prietok až 1 500 m3/s. Prúd vody brzdila aj tamojšia vegetácia. V jej výrube budú podľa rozhodnutia pokračovať aj v Sučanoch a Lipovci. Potvrdil to aj vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu v Martine Ing. Ján Kmeť.
Podľa informácie Jána Topercera z Botanickej záhrady UK v Blatnici pri Martine len v lokalite Brvna v obci Turany pracovníci povodia vyrúbali 300 vŕb krehkých, 50 jelší sivých a 4 topole kanadské. Okrem stromov zničili vzácne alebo ohrozené druhy vodných rastlín, vodné bezstavovce tam zastupoval rak, hniezda vtákov krahulec, kalužiačik, žlna zelená, kúdelnička lužná a rybárik. Úkryty tam mávala aj vydra. Zachovaný celok ekosystémov podhorskej rieky, vŕbového luhu a karpatských dubovo-hrabových lesov s lipou bol ojedinelý nielen v rámci turčianskej, ale i žilinskej a liptovskej kotliny. Spĺňal predpoklady na biocentrum regionálneho významu, ležiace navyše na nadregionálne významnom biokoridore Váhu. Podľa Topercera vyše 15-ročné skúsenosti hovoria, že tento zrejme najstarší zvyšok prírode blízkeho vŕbového luhu medzi hrádzami Váhu v turčianskom Považí bol stabilizujúcim činiteľom aj z hľadiska plnenia protieróznej funkcie.
Pracovníci z Botanickej záhrady sa obrátili na Okresný úrad v Martine a poukázali na porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny.