Bratislava 23. februára (TASR) - Presne pred rokom schválila Národná rada SR novelu Ústavy SR. Za jej schválenie hlasovalo 90 a proti prijatiu bolo 57 poslancov. Pri hlasovaní neboli v sále Ivan Lexa a Jozef Tuchyňa.
Predkladatelia novely Ladislav Orosz, Peter Kresák, dnes minister Ivan Šimko a Pavol Hrušovský pripravili zmeny v niekoľkých základných oblastiach - zmenili vzťah medzinárodného i vnútroštátneho práva a vytvorili tak priestor na vstup SR do Európskej únie a NATO. Ďalej rozšírili právomocí Najvyššieho kontrolného úradu SR, Ústavného súdu SR, upravili postavenie Národnej banky Slovenska a vydávanie občanov na trestné stíhanie pred medzinárodný súdny tribunál. Novela ďalej umožnila vytvoriť druhý stupeň územnej samosprávy. Predĺžila sa lehota od zadržania podozrivej osoby po vzatie do väzby z 24 na 48 hodín. Článok o nútenej práci vytvoril priestor na prácu obyvateľov v prospech svojej obce.
Posilnila sa nezávislosť súdnej moci. Poslanci síce schválili rozšírenie možností sudcovskej samosprávy vytvorením Súdnej rady SR, ale do dnešného dňa nevznikla. Dôvodom je, že NR SR ešte neschválila zákon o Súdnej rade. Novela umožnila zriadiť inštitút verejného ochrancu práv občanov - ombudsmana, ktorého Slovensko dodnes nemá. Rovnako ako v prvom prípade parlament o ňom nerozhodol. Prvá historická voľba sa uskutočnila 19. februára tohto roku, ale vzhľadom na to, že poslanci nezvolili ani jedného zo štyroch kandidátov, bola vypísaná na 14. marca 2002 nová voľba.
Novelizácia základného zákona štátu sa pripravovala niekoľko mesiacov a mala dvadsaťsedem pracovných variantov. Posledný sa dostal do parlamentu 24. mája 2000. Rozprava o novele trvala takmer dva týždne a poslanci podali niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov. Neboli akceptované tie, ku ktorým mali predkladatelia výhrady, pretože prekračovali ich zámer. Nehlasovalo sa ani o kontroverznom úmysle zakotviť do ústavy absolútny zákaz umelého tehotenstva a snahe klubu poslancov SMK upraviť alebo vypustiť Preambulu Ústavy SR. Parlament sa nestotožnil s návrhmi poslancov za SNS, aby bola zvýraznená pre príslušníkov národnostných menšín povinnosť ovládať štátny jazyk.