BRATISLAVA 2. decembra (SITA) - Premiéri krajín Visegrádskej štvorky (V 4) spolu s britským premiérom Tonym Blairom, ktorého krajina teraz predsedá Európskej únii (EÚ), dnes budú v Budapešti rokovať o návrhu eurorozpočtu. Blair už na túto tému hovoril vo štvrtok s premiérmi pobaltských krajín. Lídri V 4 Blairovi tento týždeň zaslali list, v ktorom ho vyzývajú na vyriešenie otázok o rozpočte Európskej únie. Pripomenuli mu tiež, aby nezabúdal na sľuby regionálnej pomoci, ktoré únia dala novým, chudobnejším členom. Summit únie, na ktorom sa lídri 25 opäť pokúsia dohodnúť na rozpočte EÚ na roky 2007 až 2013, bude 15. a 16. decembra.
Blair zatiaľ oficiálne nepredstavil návrh eurorozpočtu. Na verejnosť zatiaľ prenikli informácie, že v návrhu sa hovorí o znížení prostriedkov pre štrukturálne fondy, z ktorých čerpajú najmä noví členovia únie. Lídri niektorých nových členských krajín sa už kriticky vyjadrili k takejto možnosti. Slovenskí politici zatiaľ nechceli komentovať informácie o britskom návrhu eurorozpočtu. Vicepremiér Ivan Mikloš upozornil, že v médiách sa objavujú informácie len o jednej časti návrhu, ktorá je negatívna. Návrh však obsahuje aj iné časti a je korektné, aby sa britský návrh analyzoval celý, myslí si Mikloš. Predseda Európskej komisie José Barroso varoval britského premiéra, aby v návrhu eurorozpočtu nepoškodil nové členské krajiny. Odkázal mu, aby sa nechoval ako šerif z Nottinghamu v legende o Robinovi Hoodovi, ktorý chudobným bral a bohatým dával.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda tento týždeň nevedel odpovedať na otázku, či sa črtá dohoda o rozpočte alebo treba priznať, že do konca britského predsedníctva nebude prijatý. "Skôr by som si vymýšľal, ako by mala byť moja odpoveď presná a pravdivá," zdôraznil. Odpovedať nechcel ani na otázku, či bolo doteraz britské predsedníctvo pasívne. Na túto otázku budeme vedieť odpovedať po summite EÚ. "Dôležitý je vždy výsledok, cesta k nemu býva niekedy zaujímavá, no nie je rozhodujúca. Najdôležitejší je výsledok a preto s účtovaním by som vyčkal," vyhlásil Dzurinda.
Blair je pod silným tlakom zabezpečiť dohodu o rozpočte pred koncom britského predsedníctva únie 31. decembra. Proti nemu však stojí opozícia v EÚ na čele s Nemeckom, Francúzskom, Španielskom a Talianskom, ktorá žiada zrušenie tzv. britskej úľavy, ktorú pre krajinu vybojovala premiérka Margaret Thatcherová v roku 1984. Očakáva sa, že Británia navrhne znížiť rozpočet na približne 846 mld. eur z úrovne 871 mld. eur, ktorú navrhla predchádzajúca predsedajúca krajina Luxembursko.