V relácii TV Markíza to vyhlásil podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni.
SMK v regionálnom parlamente podľa neho zneužívalo svoje právomoci, "doslova to tam valcovalo". Urbáni verí, že sa po voľbách, v ktorých zvíťazila slovenská koalícia pred SMK, "rozumní ľudia rozumne dohodnú".
Podpredseda SMK Pál Csáky pripustil problémy v NSK, ale odpoveď v podobe vytvorenia tzv. veľkej slovenskej koalície nebola podľa neho správna. "Bol to vabank," podotkol. Csáky poznamenal, že SMK zostáva v kraji naďalej najsilnejšou stranou.
Nízka účasť v regionálnych voľbách je podľa Urbániho prehrou vlády, ktorá zle pripravila reformu verejnej správy. Za hlavné dôvody neúčasti označil nízku informovanosť o činnosti VÚC, zlé technické zabezpečenie, a nedostatočnú komunikáciu regionálnych poslancov s občanmi.
Csáky považuje nízku účasť za žltú kartu pre celú politickú scénu. "Ľudia sú znechutení z verejného života, z politiky, a to je nebezpečné pre ďalší vývoj demokracie na Slovensku," povedal.
Urbáni si myslí, že KDH a SMK zmenili svoje postoje v súvislosti s nahrávkou predsedu ANO Pavla Ruska a poslankyne Ivety Henzélyovej. Tieto dva subjekty podľa neho avizovali podniknutie určitých krokov, ak sa potvrdí autenticita nahrávky. Podpredseda ĽS-HZDS to označil za politickú slabosť alebo nepredvídanosť.
Csáky reagoval, že samotné preverenie autenticity nie je veľký posun, dôležité je podľa neho vyšetriť, kto sú to "naši". "Je to hanba verejného života, že sa takéto metódy dostali do slovenskej politiky," uviedol Csáky s tým, že treba túto tému vytlačiť z politického života. Ohľadom vyšetrenia celej kauzy je skeptický, pretože považuje obe osoby na nahrávke za nedôveryhodné. Problém vidí podpredseda SMK v takýchto rýchlokvasených stranách. "Nie je dobré, keď chcú majetní ľudia ovplyvňovať prostredníctvom svojho majetku verejný život," dodal.
Urbáni obvinil Csákyho, že okráda Slovensko. Zo sociálneho fondu EÚ malo podľa neho Slovensko vyčerpať 1,2 miliardy korún, pričom vyčerpalo podľa jeho slov iba 61 miliónov. Csáky oponoval tým, že Slovensko môže prostriedky čerpať až do konca roku 2006.