BRATISLAVA 2. decembra (SITA) - Postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v spoločnosti sa v posledných rokoch zlepšuje. Pri príležitosti Európskeho dňa ľudí so zdravotným postihnutím, ktorý pripadá na 3. december, to pre agentúru SITA uviedla prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov na Slovensku (AOZPO SR) Mária Orgonášová. "Veľa ľudí si možno ani neuvedomuje, ako sa postupne odstraňujú bariéry v našom životnom prostredí," skonštatovala. Poukázala pritom na to, že v roku 1989 boli skoro všetky verejné budovy bariérové a v celom Československu nebol vo verejnej doprave ani jeden autobus, ktorý by bol schopný transportovať osoby na vozíku. "V súčasnosti má skoro každé väčšie mesto buď upravený autobus, mikrobus alebo prepravnú službu," skonštatovala Orgonášová.
Situácia sa podľa nej zlepšila aj pri poskytovaní príspevkov na kompenzáciu zdravotných a sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. "Rodiny, ktoré majú člena so zdravotným postihnutím, môžu okrem zdravotných pomôcok získať finančnú podporu z úradov práce a sociálnych vecí na debariérizáciu bytu, alebo domu, na riešenie prepravy, resp. na nákup kompenzačných pomôcok," povedala šéfka AOZPO SR. Pozitívne tiež hodnotí prijatie Národného programu na podporu rozvoja životných podmienok pre občanov so zdravotným postihnutím, ktorý schválila vláda v roku 2001.
Od roku 1999 sa v rámci projektu Slovensko bez bariér koná súťaž Samospráva a Slovensko bez bariér. Ide o projekt, ktorý má motivovať samosprávu a vyššie územné celky k odstraňovaniu bariér. "Do tohto projektu sa už zapojilo veľa väčších miest, ktoré odviedli pri odstraňovaní bariér veľký kus práce," uviedla Orgonášová. Podstatná zmena po roku 1989 nastala podľa nej aj v postavení organizácií zdravotne postihnutých občanov. "Pred rokom 1989 bol Zväz invalidov súčasťou Národného frontu a bol podriadený vedúcej úlohe strany a štátu," upozornila. Od roku 1989 sú však podľa nej mimovládne organizácie, združujúce občanov so zdravotným postihnutím, nezávislé. Tieto organizácie tak môžu byť partnerom na rokovanie pre poslancov Národnej rady SR a členov vlády, pričom môžu vyslovovať k jednotlivým materiálom aj kritické pripomienky.
Kriticky však šéfka AOZPO SR vníma prehodnocovanie priznaných invalidných dôchodkov podľa nových kritérií. "Je to retroaktívne a v niektorých prípadoch sa ľuďom aj ublížilo," povedala Orgonášová. Podľa nej pritom nemožno očakávať, že by bola dlhodobo invalidná osoba po prekročení veku 50 rokov schopná znova sa zapojiť do pracovného procesu. Problémy sú podľa Orgonášovej aj so zabezpečovaním opatrovateľských služieb. "Nie je stanovená cena tejto veľmi náročnej práce a vo výške poskytovaných príspevkov sú neprimerané rozdiely v závislosti od toho, kto túto službu poskytuje," uviedla. Nespokojná je tiež s tým, že sa miera funkčnej poruchy občana hodnotí na základe písomných podkladov, bez osobného kontaktu s dotknutou osobou.