Bratislava 2. decembra (TASR) - Nadnárodná spoločnosť BAE Systems sa stala víťazom medzinárodného tendra na dodávku mobilného komunikačného systému (MOKYS) pre ministerstvo obrany.
Novinárom to dnes oznámil riaditeľ sekcie vyzbrojovania rezortu obrany Ivan Chyla, ktorý bol predsedom výberovej komisie. Víťazná spoločnosť podpíše s ministerstvom zmluvu trvajúcu do konca roka 2009 s možnosťou opcie na päť rokov. Systém dodá za približne šesť miliárd korún. Rezort obrany nechce zverejniť presnú sumu, pričom sa odvoláva na to, že ide o utajovanú skutočnosť. O získanie objednávky súperila v poslednom kole BAE Systems s francúzskou spoločnosťou Thales Communications S.A.
V prípade tendra MOKYS má rezort časový sklz dva roky. Ide totiž o prehodnotený systém TOKOS, ktorého obstarávanie sa rozbehlo ešte za exministra obrany Ivana Šimka priamym oslovením troch firiem. Nový minister Juraj Liška sa krátko po nástupe do funkcie rozhodol v novembri 2003 objednávku za 8,5 miliardy korún nepodpísať.
MOKYS zavádza do ozbrojených síl najmodernejšiu komunikačnú technológiu na báze internet protokol, ktorá je predpokladom úplnej interoperability pôsobenia slovenskej armády v rámci NATO, a to predovšetkým v súvislosti s nasadením jednotiek v celom spektre vojenských a nevojenských ohrození. Do výzbroje bude kompletne zavedený najneskôr v roku 2014.
Rezort obrany vyhlásil súťaž na dodávku systému MOKYS v júli tohto roku. Vzhľadom na technologickú náročnosti mal tender štyri kolá. Ministerstvo upozornilo na súťaž 17 najväčších svetových a domácich dodávateľov obdobnej technológie. Prostredníctvom Stálej misie SR pri NATO oslovil rezort aj ambasády a ministerstvá obrany krajín aliancie. Firmy, ktoré mali záujem zúčastniť sa na súťaži, museli okrem iného predložiť certifikát priemyselnej bezpečnosti, ako i referencie. Spoločnosť musela zdokladovať, že za posledných päť rokov úspešne realizovala najmenej tri rozsahom a obtiažnosťou obdobné projekty. Minimálny finančný objem každého z nich musel byť sto miliónov eur.
Do výberového konania sa dostalo šesť spoločností z USA, Francúzska, Talianska, Kanady a Izraela. V druhom kole komisia vylúčila americkú spoločnosť Harris Corporation New York. V treťom kole, v ktorom mali uchádzači predviesť funkčnosť ponúkaného projektu, získala najnižší počet bodov spoločnosť Selenia Communications SpH. z Talianska.
fab pa