BRATISLAVA 2. decembra (SITA) - Navrhnúť alternatívu k súčasnému stredoškolskému vzdelávaniu je cieľom projektu, ktorý by mali čoskoro spustiť na vybraných stredných školách. Prihlásiť sa do projektu môžu do konca mesiaca školy, ktoré už majú určité skúsenosti s presadzovaním zmien vo vzdelávaní. Koordinátor projektu Pavol Černek zo Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) si predstavuje, že týchto 30 až 50 stredných škôl by mohlo s výučbou po novom začať v školskom roku 2007/2008. Projekt by sa mal stať do budúcnosti základom školskej reformy, ktorá je jednou z priorít ministra školstva Martina Fronca. "Mýtus o tom, že reforma vzdelávania sa rovná školský zákon nie je správny. Je to o tom, že aké je reformné prostredie. Reforma musí ísť zdola," konštatoval Fronc.
Podstata reformy stojí na tom, že zhruba dve tretiny obsahu vzdelávania určí štát a tretinu si naplnia školy podľa vlastných predstáv. "Ide o absolútnu zmenu vzdelávania," zdôraznil Černek, podľa ktorého už nebudú klasické vyučovacie predmety, ale vzdelávacie oblasti - napríklad Človek a príroda alebo Človek a zdravie. V týchto oblastiach sa budú navzájom prelínať v súčasnosti platné predmety, bude v nich nadväzovať matematika s biológiou, či chémia s fyzikou. Základ učiva však bude spočívať na zmysluplnom obsahu, ktorý študent bude potrebovať pre život, zdôraznil Černek.
Ak sa tento projekt osvedčí, rezort školstva ho zavedie na celoslovenskej úrovni. Jeho prví absolventi sa však nemusia obávať, že by ich vysvedčenia neboli uznané, ubezpečil minister. Reformu si predstavuje tak, že v prvých dvoch ročníkoch sa študenti budú zameriavať na štátom daný základ učiva a v ďalších dvoch ročníkoch bude ich učivo stáť na výbere. Budú sa tak môcť pripravovať na maturitu i vysokoškolské štúdium.
Ako zdôraznil minister, pri školskej reforme nie je dôležitá zmena spôsobu vzdelávania. Na novinky si teda budú musieť zvyknúť aj učitelia. Toho sa však Černek neobáva, lebo podľa neho pedagógovia nové formy vzdelávania poznajú, len na ne pri súčasnom systéme pozabudli. "Budeme im ich musieť pripomenúť," dodal koordinátor, podľa ktorého bude podstatné vyvinúť aj tlak na pedagogické fakulty. Tie budú musieť zvážiť, aké kombinácie a či vôbec nejaké majú ponúkať, alebo sa majú snažiť vychovať všeobecného učiteľa, dodal Černek.
Projekt by mal byť financovaný z Európskeho sociálneho fondu, v ktorom je na tento účel vyčlenených vyše 470 miliónov korún. O tie sa môžu uchádzať jednotlivé školy, ktoré však musia najskôr vypracovať svoje projekty inovatívneho vzdelávania.