SME

Domáce udalosti roka 2005 - jún 2005

BRATISLAVA 3. decembra (SITA) -


1. júna

Britské veľvyslanectvo v SR informovalo, že občania SR na cestu do Veľkej Británie môžu použiť cestovný pas alebo občiansky preukaz, tento však nesmie byť vydaný pred 1. septembrom 1993.


2. júna

Holandskí voliči v referende odmietli návrh európskej ústavy. Prezident Ivan Gašparovič konštatoval, že neschválenie európskej ústavy v Holandsku nepovažuje za pozitívny signál pre budúcu existenciu Európskej únie. Na druhej strane je to výzva, aby sa jej členovia viac rešpektovali. Vyjadril presvedčenie, že odmietnutie ústavy vo Francúzsku a Holandsku bude poučením, aby boli viac akceptované požiadavky iných, najmä menších krajín.

SkryťVypnúť reklamu

3. júna

V Tepličke nad Váhom pri Žiline sa na protestnom zhromaždení zišla približne stovka majiteľov pozemkov pod infraštruktúru pre závod automobilky Hyundai/Kia, podľa ktorých sa neoprávnene vstúpilo na tieto pozemky a robí sa prístupová cesta.


4. júna

Predsedom ĽS-HZDS sa na Republikovom sneme v Prešove opätovne stal Vladimír Mečiar, podpredsedami Viliam Veteška a Milan Urbáni. Ústredným tajomníkom zostal František Blanárik.


7. júna

Premiér Český republiky Jiří Paroubek sa počas návštevy v Bratislave zhodol s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom v názore, že otváranie Benešových dekrétov neprospieva stabilite stredoeurópskeho regiónu a prípadné požiadavky Nemecka alebo Maďarska na ich revíziu sú pre Slovensko aj Česko neprijateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Odvolací senát Najvyššieho súdu SR po ôsmich rokoch definitívne uzavrel kauzu vraždy komerčného právnika Jozefa Matulu. V plnom rozsahu zrušil prvostupňový verdikt bratislavského krajského súdu, štyroch obžalovaných uznal za vinných z trestného činu vraždy podľa prísnejšieho odseku a trom z nich sprísnil tresty. Milan Mesároš ako organizátor vraždy dostal 15 rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine (NVS). Štrnásť rokov za mrežami, rovnako v najprísnejšej NVS, strávi Kristian Ružič, ktorý právnika zavraždil. Štefan Meszáros, ktorý sa podieľal na príprave vraždy si odsedí 13 rokov v tretej NVS. Päťročný trest v prvej NVS ponechal NS SR Ľudovítovi Takáčovi. Rozsudok je právoplatný a voči nemu sa už nedá odvolať.

Spoločnosť Siemens oficiálne odovzdala Vysokým Tatrám dar v hodnote 10 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Pri banskom nešťastí neďaleko Karvinej v Českej republike zahynuli dvaja Slováci z Kysúc.


8. júna

Vláda súhlasila s odvolaním štátneho tajomníka ministerstva školstva Františka Tótha s účinnosťou od 8. júna. Urobila tak na návrh ministra školstva Martina Fronca, ktorého o to požiadal Tóthov stranícky šéf, predseda ANO Pavol Rusko.

O profesionalizácii ozbrojených síl a budovaní bojových skupín Európskej únie, tzv. Battle Groups rokoval vo Viedni náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Ľubomír Bulík s náčelníkom Generálneho štábu rakúskeho Bundesheeru Rolandom Ertlom.

Prístroje, ktoré pomôžu pri včasnom odhaľovaní chorôb srdca a pľúc, za vyše 1,5 milióna korún daroval Taiwan bratislavskej fakultnej nemocnici v Podunajských Biskupiciach.

SkryťVypnúť reklamu

9. júna

Bývalý poľský prezident Lech Walesa bol na návšteve Slovenska.

Pápež Benedikt XVI. prijal rezignáciu kardinála Jána Chryzostoma Korca z biskupského úradu nitrianskej diecézy a za nového nitrianskeho diecézneho biskupa vymenoval Viliama Judáka.


10. júna

Policajný zákrok na pohrebe Jozefa Eštoka ml. v apríli v Košiciach bol zákonný a správny. Také je stanovisko Vojenskej obvodnej prokuratúry v Prešove, ktorá zamietla trestné oznámenie Jozefa Eštoka st., otca zavraždeného.

III. stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v okresoch Bardejov, Prešov a Sabinov.


11. júna

Staronovým predsedom ANO je Pavol Rusko. Rozhodli o tom verejným hlasovaním delegáti na Republikovom kongrese ANO v Prešove. Rusko nemal protikandidáta.

K samovražednému teroristickému útoku došlo pred budovou slovenského veľvyslanectva v hlavnom meste Iraku Bagdade. Pred bránou ambasády explodoval automobil so samovražedným atentátnikom. Výbuch narušil vonkajší ochranný múr a poškodil aj budovu.

SkryťVypnúť reklamu

Automobil s premiérom Mikulášom Dzurindom havaroval za tunelom Branisko. Pri nehode nebol nikto zranený.


12. júna

MZV SR informovalo, že nemá informácie o tom, že za útokom na slovenské veľvyslanectvo v Bagdade stojí teroristická skupina al-Kájda. Medializovanú informáciu o tom, že na slovenskej ambasáde sa malo v čase útoku uskutočniť rokovanie predstaviteľov americkej tajnej služby CIA, MZV SR nekomentovalo.

V hre LOTO padol 90-miliónový jackpot. Je to najvyšší jackpot v histórii hry LOTO a po prvýkrát ho pokoril Bratislavčan.


13. júna

Prezident SR Ivan Gašparovič uviedol, že František Tóth z ANO nie je podľa neho najlepším kandidátom na post ministra kultúry. "Svoj názor nemením," vyhlásil prezident. Po dohode s premiérom Mikulášom Dzurindom však povedal, že Tótha napriek tomuto svojmu tvrdeniu na čelo rezortu kultúry vymenuje.

SkryťVypnúť reklamu

Na verejnosť prenikla ďalšia časť tzv. mafiánskych zoznamov. Tentoraz obsahuje 24 známych bratislavských hotelov, krčiem, barov a reštaurácií. V hlavnej spravodajskej relácii o tom informovala Televízia Markíza.

14. júna

Prezident Ivana Gašparovič nepodpísal a vrátil NR SR novelu zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú parlament schválil 25. mája. Poslancov upozornil, že novela rozšírila okruh dôvodov, pre ktoré nie je možný vstup ďalších vysielateľov na podujatie, na ktorého vysielanie má výhradné právo iný vysielateľ. Gašparovič tiež parlament upozornil, že novelou sa znižuje dolná sadzba pokuty, ktorú uloží Rada pre vysielanie a retransmisiu vysielateľovi televíznej programovej služby zo 100 000 korún na 10 000, ak porušil podmienky na vysielanie reklám a telenákupu alebo ak vysiela programy a iné zložky programovej služby, ktoré môžu narušiť fyzický, psychický alebo morálny vývin maloletých. Za rovnaké porušenie podmienok a zákonnej povinnosti vysielateľom rozhlasovej programovej služby však zákon o vysielaní a retransmisii stanovuje dolnú sadzbu pokuty 15 000 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári Transplantačného centra banskobystrickej Fakultnej nemocnice (FNsP) F.D.Roosevelta vykonali ako prví na Slovensku unikátnu skríženú transplantáciu obličiek. Darcami obličiek pre dve ženy boli ich manželia, keďže však pre nekompatibilnosť krvných skupín nemohli dostať obličku od vlastného manžela, každá dostala obličku manžela tej druhej. Ako informovali banskobystrickí špecialisti, je to prvá úspešná operácia z programu výmeny živých darcov pre skrížené transplantácie, ktorý postupne rozbiehajú. Do tohto programu vstupujú tí, ktorí nemajú vo svojej rodine vhodného darcu. Ich príbuzný je však ochotný obličku darovať.


15. júna

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval do funkcie ministra kultúry kandidáta ANO Františka Tótha.

Predseda parlamentu Pavol Hrušovský odcestoval spolu s manželkou na dvojdňovú oficiálnu návštevu Grécka.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci NR SR Miroslav Maxon a Eva Antošová opustili Ľudovú stranu-HZDS. Antošovú 13. júna vylúčilo zo strany nitrianske mestské predstavenstvo. Vylúčenie Antošovej urýchlilo rozhodnutie Maxona odísť zo strany.

17. júna

Prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou odcestoval na oficiálnu návštevu Vatikánu. Svätému otcovi Benediktovi XVI. tlmočil pozvanie na Slovensko.

Prezident Ivan Gašparovič podpísal nový Trestný zákon a Trestný poriadok, ktoré nahradia vyše 40 rokov staré normy. Trestný poriadok podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica zabezpečí efektívne a rýchle konanie. Trest nemá byť totiž len spravodlivý, ale musí byť aj rýchlo uložený a vykonaný, vyhlásil minister.


18. júna

Predsedom Demokratickej strany (DS) zostal po kongrese v Banskej Bystrici Ľudovít Kaník.

SkryťVypnúť reklamu

Na moste slávy v Trenčianskych Tepliciach pribudlo meno českej herečky Dagmar Havlovej - Veškrnovej. V Trenčianskych Tepliciach ju sprevádzal manžel, bývalý český prezident Václav Havel.


20. júna

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval 57 nových sudcov bez časového obmedzenia.


21. júna

Predseda vlády Mikuláš Dzurinda bol na oficiálnej návšteve Dánskeho kráľovstva.

NR SR schválila zmluvu o pristúpení Bulharska a Rumunska k EÚ. Slovensko sa tak stalo prvou členskou krajinou únie, ktorá súhlasila s rozšírením únie o tieto krajiny.

NR SR odvolala poslanca Miroslava Maxona z postu predsedu výboru pre pôdohospodárstvo. Maxon bol do tejto funkcie nominovaný ĽS-HZDS, rady tejto strany však opustil.

Opravu dvoch špeciálov zabezpečí z deblokácií ruského dlhu zvolenská firma Willing a.s. Rozhodla o tom vláda na návrh ministra vnútra Vladimíra Palka, ktorý zdôraznil, že táto firma sa už osvedčila v minulosti, a preto nie je dôvod ju meniť.

SkryťVypnúť reklamu

22. júna

Prezident Ivan Gašparovič sa po prvý raz od inaugurácie do funkcie postavil pred poslancov NR SR a ministrov vlády, aby vystúpil so Správou o stave republiky. Vo svojej prvej Správe o stave republiky to v NR SR konštatoval, že pozitívne smerovanie Slovenska je očividné a tým aj povzbudzujúce. V súvislosti s týmito slovami dodal, že "najťažší boj krajiny počas jej samostatnej existencie bol v zásade vybojovaný.

Po úvodnom pozitívnom hodnotení zahraničnopolitického postavenia a smerovania Slovenska prešiel prezident Gašparovič vo svojej Správe o stave republiky ku kritike. Konštatoval, že reformami najviac dotknuté vrstvy obyvateľstva nadobudli pocit krivdy a presvedčenie, že politika súčasnej moci sa rozchádza so záujmami občana. Vyhlásil, že reformám je potrebné dať čas, kým sa ich účinky prejavia. Prezident kritizoval aj dôchodkovú reformu. V súvislosti so zdravotníckou reformou Gašparovič upozornil, že zdravie je najvyššia hodnota a nemôže sa obrátiť na trhovú položku. Kritiku adresoval prezident aj rezortu školstva, ktorý nedokázal zabezpečiť obsahovú reformu výchovy a vzdelávania, ako aj zaviesť čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Situáciu v základnom a strednom školstve zhodnotil ako nedobrú.

SkryťVypnúť reklamu

Požiar v lokalite Žakovská na kalamitnom území v Dolnom Smokovci vo Vysokých Tatrách zlikvidovali popradskí hasiči.


23. júna

NR SR schválila zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Návrh, ktorý predložila skupina poslancov za stranu Smer podporilo 114 zo 144 prítomných poslancov. Proti boli traja poslanci, 25 sa zdržalo a dvaja nehlasovali. Pôvod majetku bude na základe podnetov fyzických a právnických osôb skúmať finančná polícia.

Slovenskí vojaci zastrelili irackého civila. Incident sa stal počas presunu slovenskej kolóny, ktorú predbiehalo civilné vozidlo napriek tomu, že je to zakázané. Naši vojaci najskôr spustili výstražnú paľbu do vzduchu. Keď ju vodič nerešpektoval, spustili streľbu do zeme. Pri nej sa odrazil projektil a zranil vodiča irackého vozidla.

SkryťVypnúť reklamu

V skorých ranných hodinách, po uplynutí päťročnej zákonnej lehoty, sa dostal na slobodu ďalší z obžalovaných v kauze vraždy pápayovcov Csaba R. Za mrežami tak zostal už iba jeho brat Szilárd R., ktorému väzobná lehota skončila 10. augusta. Kauzou najmasovejšej vraždy v histórii Slovenska, so siedmimi obžalovanými, sa súd zaoberá od septembra 2003.


24. júna

Reformy slovenskej vlády v Bratislave ostro kritizoval bývalý český premiér Miloš Zeman, ktorý prišiel na Slovensko predstaviť svoju knihu Ako som sa mýlil v politike.


25. júna

Ivan Šimko sa stal prvým predsedom novej politickej strany Misia 21 - Nová kresťanská demokracia. Do funkcie ho zvolili delegáti ustanovujúceho konventu strany v Bratislave.

Podvody pri prijímacích skúškach na Právnickej fakulte UK v Bratislave sa podarilo odhaliť Úradu boja proti korupcii a inšpekčnej službe Ministerstva vnútra. Podľa ministra vnútra Vladimíra Palka ide o najkurióznejší prípad v posledných rokoch, lebo použitím techniky na bezdrôtový prenos zvuku páchatelia za peniaze pomáhali študentom pri prijímacích pohovoroch a semestrálnych skúškach.

SkryťVypnúť reklamu

Na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach pribudla jubilejná tridsiata tabuľka. Osobne ju pripevnila americká herečka Nastassja Kinski.


27. júna

Proces s údajným vojnovým zločincom Ladislavom Nižňanským sa z Nemecka presunul na Slovensko. Sudcovia, prokurátor aj obhajcovia pricestovali z Mníchova vypočuť viacerých svedkov.


28. júna

Nedostatočnú spoluprácu s krajanmi vytkol prezident Ivan Gašparovič našim veľvyslancom. Na porade v Bratislave ich vyzval, aby aktívnejšie nadväzovali kontakty a vyhľadávali významných zástupcov rodákov vo svete.

Takmer 500 zdravotných sestier a ich sympatizantov sa zišlo pred budovou NR SR v Bratislave. Protestným zhromaždením chceli upozorniť štátnych činiteľov na nevyhovujúce platové podmienky, v ktorých sestry na Slovensku pracujú.

SkryťVypnúť reklamu

Novým prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) sa stal rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Vladimír Báleš.


29. júna

NR SR neschválila zákon o čiastočnom odškodnení vkladateľov nebankových subjektov.

NR SR schválila novelu vysokoškolského zákona, na základe ktorého budú mať vysokoškoláci šancu získať motivačné štipendium za vynikajúce plnenie povinností. Kritériá na udeľovanie štipendií si stanovia vysoké školy.

Za prísnych bezpečnostných opatrení eskortovali zo Slovenska do Talianska vysokopostaveného člena neapolského podsvetia Uga De Luciu, ktorý bol na Slovensku vo vydávacej väzbe od februára tohto roku.


30. júna

Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer pricestoval na návštevu SR.

Na Slovensku nevzniknú reťazce lekární. Vyplýva to z novely zákona o liekoch, ktorú schválila NR SR. Poslanci sa rozhodli ponechať súčasný právny stav, podľa ktorého môže jedna fyzická osoba vlastniť iba jednu lekáreň.

SkryťVypnúť reklamu

NR SR schválila novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, podľa ktorej podiel štátu na majetku nemocníc transformovaných na akciové spoločnosti nebude môcť klesnúť pod 51 %.

Aj za pomoci dažďa sa podarilo popradským hasičom zlikvidovať požiar medzi Štôlou a Vyšnými Hágmi vo Vysokých Tatrách. Lesný požiar zasiahol kalamitné územie.

Poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva rozhodli, že piaty bratislavský most cez Dunaj sa bude od 18. júla volať Most Apollo.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 201
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 289
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 193
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 775
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 000
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 199
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 064
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu