SME

Domáce udalosti roka 2005 - máj 2005

BRATISLAVA 3. decembra (SITA) -


1. mája

Zvuky Internacionály a heslá "Stop zbedačovaniu, zdražovaniu, rozkrádaniu" a "Bojujeme za sociálne istoty" dominovali bratislavskému Námestiu SNP, na ktoré asi 150 obyvateľov hlavného mesta prišlo osláviť Sviatok práce - 1. máj. Predseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozef Ševc sa zameral predovšetkým na kritiku súčasnej slovenskej vlády.


2. mája

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval Jána Hrubalu za sudcu bez časového obmedzenia. Keďže Súdna rada súhlasila s jeho vymenovaním za sudcu Špeciálneho súdu, Hrubala bude pôsobiť na tomto súde.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníctvo Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) vyzvalo ministra školstva Martina Fronca, aby odstúpil. Vysokoškoláci Froncovi vyčítali nezvládnuté reformné kroky a majú reálne obavy, že čiastočné spoplatnenie štúdia bude ďalšou nezvládnutou reformou z dielne rezortu školstva.

Súdnej rade sa po troch neúspešných pokusoch podarilo zvoliť podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR. Stala sa ňou jediná uchádzačka o túto funkciu Daniela Švecová, ktorú podporilo desať členov Súdnej rady.


3. mája

Mŕtvolu Petra Dubeňa z Trenčína sa podarilo 29. apríla trenčianskym policajtom vykopať v poli nad obcou Zamarovce, informoval krajský policajný riaditeľ z Trenčína Miroslav Hepner. Prekopávať pole začali policajti na základe operatívnych informácii. Dubeň, ktorý bol zavraždený v marci 1999 a v čase vraždy mal 20 rokov, sa pohyboval v 90. rokoch medzi "kriminálne závadovými osobami," povedal Hepner. V súvislosti s týmto prípadom polícia obvinila z vraždy troch ľudí - 33-ročného Marcela B. z Trenčína, 29-ročného Olivera G. z Dubnice nad Váhom a 26-ročného Róberta B. z Novej Dubnice. Dvaja obvinení sú od 1, mája vo väzbe, tretieho polícia zadržala 2. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Opäť vznikla Strana demokratickej ľavice (SDĽ), ktorú zaregistrovali na MV SR.


4. mája

Vláda neschválila povinnosť pre majiteľov reštaurácií stavebne oddeliť priestory pre fajčiarov. Priklonila sa tak k návrhu ministra Ľudovíta Kaníka, podľa ktorého by si toto ustanovenie vyžiadalo od majiteľov stravovacích zariadení značné náklady.

Študenti, ktorí protestujú proti "zelenej reforme", idú sami proti sebe. V súvislosti s protestnými zhromaždeniami vo viacerých mestách Slovenska to vyhlásil minister školstva Martin Fronc. Podľa neho študenti svojím postojom vyjadrujú nesúhlas s tým, aby sa sociálne štipendiá trojnásobne zvýšili, aby práca a talent študentov boli ocenené prospechovými a motivačnými štipendiami.

Bývalý rumunský kráľ Michal I. s manželkou Annou navštívil Banskú Bystricu. Návšteva bola súčasťou jeho cesty na Slovensko a Česko pri príležitosti 60. výročia porážky fašistického Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

5. mája

Päťdesiatštyri poslancov Európskeho parlamentu z viacerých poslaneckých frakcií a z rôznych členských štátov EÚ napísalo list premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, v ktorom vyjadrili hlboké znepokojenie nad pripravovanou Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhrady vo svedomí. Medzi podpísanými nebol žiadny slovenský europoslanec.

Predseda NR SR Pavol Hrušovský dostal návrh skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi školstva Martinovi Froncovi. Návrh podpísalo 32 poslancov Smeru, KSS a nezávislých.

Pamätný kameň obetiam holokaustu slávnostne odhalili na mieste bývalého koncentračného tábora Kaufering VII, ktorý sa nachádza asi 75 km od Mníchova. Monument, ktorého autorom je slovenský výtvarník Miroslav Cipár daroval prezident SR Ivan Gašparovič.

SkryťVypnúť reklamu

6. mája

Podporu snahám Japonska o získanie stáleho členstva v reformovanej Bezpečnostnej rade (BR) OSN vyjadril minister zahraničných vecí Eduard Kukan na stretnutí s japonským ministrom zahraničných vecí Nobutakom Mačimurom. Na ministerskej schôdzke ASEM v japonskom Kjóte sa dohodli aj na vzájomnej podpore kandidatúr na miesta v orgánoch OSN.


8. mája

Najvyšší ústavní činitelia, predstavitelia vlády a parlamentu, diplomatického zboru, zástupcovia Slovenského zväzu protifaštických bojovníkov a odbojári si pri príležitosti 60. výročia ukončenia 2. svetovej vojny na bratislavskom Slavíne pripomenuli pamiatku jej obetí a hrdinstva ľudí, ktorí bojovali proti nacizmu a fašizmu.


9. mája

Prezident Ivan Gašparovič sa zúčastnil na vojenskej prehliadke v Moskve pri príležitosti 60. výročia ukončenia 2. svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Banskobystrický okresný súd uznal poslanca NR SR Gabriela K. za vinného z trestného činu prijímania úplatku a vymeral mu nepodmienečný trest na jeden rok vo väzení. Gabriel K. i prokurátorka sa na mieste odvolali.


10. mája

O rozvoji ďalších vzťahov rokovali v Moskve prezident SR Ivan Gašparovič a predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Boris Gryzlov.

Sprejerstvo bude podľa Trestného zákona (TZ) trestným činom. Rozhodla o tom NR SR, keď schválila prezidentom vrátenú novelu TZ aj s jeho pripomienkami. Až na jeden rok môže byť odsúdená osoba, ktorá poškodí cudziu vec tým, že ju pomaľuje, postrieka či popíše farbou alebo inou látkou, prípadne dostane peňažný trest.

Orgány činné v trestnom konaní zastavili trestné stíhanie vo veci v ďalšom zo skutkov v kauze Pavol Rusko vs. František Mojžiš. Ide o skutok z októbra 2001, keď Rusko údajne donútil Mojžiša, aby požičal spoločnosti Media Invest 100 miliónov korún. Mojžiš vraj 24. októbra podpísal tri zmluvy o pôžičke vo výške 55,35 a 10 miliónov, čo bolo vtedy pre Drukos ekonomicky nevýhodné. Vyšetrovateľ v tomto prípade trestné stíhanie vo veci zastavil, pretože sa nestal trestný čin. Jeho postup odobril aj prokurátor.

SkryťVypnúť reklamu

Nezávislý poslanec a exminister vnútra Gustáv Krajči už nie je stíhaný za nepriamu korupciu. Trestné stíhanie zastavila prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry. Odôvodnila to tým, že skutok sa nestal.


11. mája

NR SR súhlasila s ústavou Európskej únie (EÚ). Po celodennej diskusii za ňu hlasovalo 116 poslancov, 27 bolo proti a štyria sa zdržali. V pléne bolo 147 zo 150 členov NR SR. Ústavu, nazývanú aj Zmluva, zakladajúca ústavu pre Európu, odmietli vládni kresťanskí demokrati a opoziční komunisti.

Minister kultúry Rudolf Chmel oznámil prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi svoju abdikáciu. Ako dôvod uviedol, že sa pokúšal tri roky o to, aby sa kultúra stala prioritou tejto spoločnosti, vlády aj strany, ktorá ho na tento post nominovala. „Nebolo to, bohužiaľ, vždy tak a ja dúfam, že situácia sa časom predsa len trochu zlepší," uviedol Chmel.

SkryťVypnúť reklamu

12. mája

Martin Fronc zostal aj naďalej na čele rezortu školstva, keď mu NR SR nevyslovila nedôveru. Zo 126 prítomných poslancov hlasovalo za vyslovenie nedôvery 69, proti bolo 54 a traja poslanci sa zdržali. Na odvolanie člena vlády je potrebných minimálne 76 hlasov.


16. mája

O možnej spoločnej iniciatíve krajín V4 a pobaltských krajín, ktorá by viedla k úprave európskej ústavy hovoril počas varšavského summitu Rady Európy prezident Ivan Gašparovič s estónskym prezidentom Arnoldom Rüütelom.

Česká republika a Slovensko majú spoločný názor na úlohu národných parlamentov v rámci Európskej únie, konštatoval to v Prahe po rokovaní s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Lubomír Zaorálek.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci NR SR Vojtech Tkáč a Dušan Jarjabek vstúpili do poslaneckého klubu strany Smer-sociálna demokracia (SD). Klub Smeru sa s 27 členmi stal najsilnejším poslaneckým klubom v parlamente.

Rómske organizácie na medzinárodnej konferencii v Bratislave ostro kritizovali slovenské ekonomické a sociálne reformy. "Zaviesť takéto extrémne liberálne reformy v oblastiach, ktoré na ne nie sú pripravené, je len snahou týchto ľudí vyhladovieť," povedal Claude Cahan z Európskeho centra pre práva Rómov so sídlom v Budapešti. Reformy podľa neho viedli a aj mali viesť k negatívnemu dopadu na chudobu vrátane Rómov.


17. mája

Vysokoškolské štúdium bude naďalej bezplatné. Rozhodla o tom NR SR, ktorá nepodporila návrh zákona o študentských pôžičkách. Normu predložil poslancom minister školstva Martin Fronc. Za zákon hlasovalo 62 zo 146 prítomných poslancov, proti bolo 79 a zdržali sa štyria. Jeden poslanec nehlasoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prízemné politické vytrestanie, ktoré najviac dopadne na študentov, hodnotil minister školstva Martin Fronc hlasovanie poslancov za ANO. Podľa Fronca nebola dodržaná podpora vládneho programu, ktorý sľúbili plniť všetky koaličné strany. Minister zároveň zdôraznil, že ak by ANO za zákon hlasovala, tak prejde. Fronc nevidí dôvod na svoj odchod z funkcie. Do konca volebného obdobia už návrh zákona, ktorý by zaviedol poplatky za vysokoškolské štúdium, nepredloží.


18. mája

Snaha o zrušenie Mečiarových amnestií na pôde NR SR opäť nevyšla. Za postúpenie návrhu ústavného zákona hlasovalo 65 zo 132 prítomných poslancov. Návrh ústavného zákona, ktorým by sa zrušili amnestie týkajúce sa únosu Michala Kováča ml. a zmareného referenda 23. a 24. mája 1997 predložili pätnásti poslanci za KDH opätovne po piatich rokoch. Amnestie udelil bývalý premiér Vladimír Mečiar, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec koaličnej ANO Jirko Malchárek predložil v mene vládnych strán návrh na vyradenie bodu o Benešových dekrétoch z rokovania. Do programu 42. schôdze sa tento bod dostal na návrh nezávislého poslanca Jána Mikolaja a podporila ho aj ANO. Mikolaj navrhoval, aby sa prijalo uznesenie o nedotknuteľnosti povojnového usporiadania Slovenska. Zaradenie tohto bodu do programu kritizoval predseda SMK Béla Bugár. Otvárať emotívne otázky na pôde NR SR môžu len ľudia, ktorí chcú z toho vyťažiť politický kapitál, zdôraznil. Jirko Malchárek konštatoval, že pôvodne sa zdalo, že sa o tejto problematike bude diskutovať

vecne. „Doterajší vývoj predznamenáva, že diskusia by nebola hodná tohto parlamentu“, uviedol Malchárek.


19. mája

Riziko teroristického ohrozenia SR sa zvýšilo, hoci radikalizácia rizikovej komunity nebola na Slovensku taká výrazná ako v západnej Európe. Potvrdzujú to vyhrážky islamských radikálov na adresu Slovenska, či útoky na personál ambasády v Iraku. Uvádza sa to v Správe o činnosti SIS za rok 2004, ktorú predniesol pred poslancami NR SR riaditeľ SIS Ladislav Pittner. Oblasť organizovaného zločinu bola v minulom roku poznamenaná vyrovnávaním účtov najmä v bratislavskom podsvetí. Najvyššie štruktúry podsvetia sa snažili presunúť jadro svojich aktivít do oblasti energetiky (napr. obchod s ľahkými vykurovacími olejmi) a turisticky atraktívnych lokalít, konštatuje správa.

SkryťVypnúť reklamu

23. mája

Pobaltská Litva a Lotyšsko budú v spoločnej bojovej skupine Európskej únie Battle Group, ktorú vytvorí Slovensko, Nemecko a Poľsko. Dohodu o pripojení k spoločnej jednotke na stretnutí ministrov obrany členských krajín EÚ v Bruseli podpísal slovenský minister obrany Juraj Liška a jeho rezortní kolegovia. Jednotka bude v operačnej pohotovosti v roku 2010.


24. mája

NR SR schválila po vyše roku nášho členstva v EÚ pravidlá fungovania parlamentného výboru pre európske záležitosti.

Rudolf Chmel zasadol opäť do poslaneckých lavíc. Z parlamentu odišiel Vlastimil Ondrejka, ktorý bol jeho náhradníkom.


25. mája

Ministrovi školstva Martinovi Froncovi nevyslovila NR SR dôveru. Súhlas s odpoveďou na interpeláciu poslankyne Kataríny Tóthovej, ktorý by znamenal aj vyslovenie dôvery ministrovi, vyjadrilo zo 124 prítomných 59 poslancov. Z koaličných poslancov nepodporila návrh Aliancia nového občana, ktorej poslanci sa na hlasovaní nezúčastnili.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo politickú stranu Úsvit. Ako informoval jej zakladajúci člen Ivan Hopta, programovým cieľom strany je socializmus zbavený chýb minulosti.


26. mája

Odstúpenie ministra školstva Martina Fronca je vecou koalície, alebo politickej strany, z ktorej minister je. Ona musí zvážiť, či pôsobenie ministra za takejto situácie je pre stranu prospešné, alebo nie. Tak reagoval prezident Ivan Gašparovič na situáciu, ktorá vznikla po nevyslovení dôvery Froncovi v parlamente.

Bratislavskí poslanci rozhodli, že mesto zaplatí polovicu z chýbajúcich 402 mil. korún na ešte nedokončený piaty most cez Dunaj zo svojich priorít.


30. mája

Výsledok referenda o euroústave vo Francúzsku nie je dobrým signálom pre ďalšie fungovanie EÚ, konštatoval prezident Ivan Gašparovič. Francúzi 29. mája v referende odmietli euroústavu. Vyplynulo to z oficiálnych, konečných výsledkov zverejnených ministerstvom vnútra, podľa ktorých proti ústave EÚ hlasovalo 54,87 percenta občanov a za bolo 45,13 percenta. Z celkového počtu 41,7 milióna registrovaných voličov ústavu EÚ odmietlo 15,4 milióna a podporilo 12,7 milióna.

SkryťVypnúť reklamu

Poľutovanie nad výsledkom nedeľného francúzskeho referenda o Zmluve o ústave pre Európu vyjadril premiér Mikuláš Dzurinda. Obrovské sklamanie a trpké rozčarovanie vyvolalo francúzske odmietnutie európskej ústavy u ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. Neprijatie európskej ústavy neohrozí podľa slovenského eurokomisára Jána Figeľa ďalšie rozširovanie EÚ ani jej fungovanie. Pripomenul, že stále platí zmluva z Nice, ktorá ráta aj s novými členmi.

Ratifikačný proces Ústavnej zmluvy EÚ by sa mal podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského zastaviť a v ďalších krajinách by už nemal pokračovať. "Musia sa začať práce na novom dokumente," povedal v reakcii na výsledky francúzskeho referenda.


31. mája

Na verejnosť prenikli prísne tajné tzv. mafiánske zoznamy. Obsahujú informácie o osobách, ktoré majú podľa polície patriť k podsvetiu. Ako odznelo v hlavnej spravodajskej relácii Televízie Markíza bratislavskú časť týchto zoznamov televízii poskytol človek, ktorý sa na nich nachádza.

SkryťVypnúť reklamu

Denník Národná obroda vyšiel 31. mája poslednýkrát.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 201
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 289
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 193
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 775
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 000
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 199
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 064
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu