Bratislava 3. decembra (TASR) - Každý, kto má záujem rešpektovať Ústavu SR, je podľa Roberta Fica a jeho strany Smer-sociálna demokracia vítaný v klube strán, ktoré by mohli zostaviť vládnu koalíciu. Smer nebude tiež dávať žiadne vyhlásenia o povolebnej spolupráci, na základe ktorého by niekoho vylučovali alebo potvrdzovali.
V prípade, že bude Smer - SD členom vlády, chce po voľbách preskúmať všetky privatizačné rozhodnutia. "Ak jediným motívom je nabaliť sa, tak preskúmame všetky privatizačné rozhodnutia, ktoré boli urobené v tomto šialenom tempe, niekoľko mesiacov pred voľbami," konštatoval na tlačovej besede po výročnom sneme strany jej predseda Robert Fico. Pritom naznačil, že Smer v prípade, že sa zistí porušenie právneho poriadku alebo niečo iné, nebude mať problém aj zrušiť privatizačnú zmluvu. "Dnes nemáme šancu zastaviť privatizáciu. Sme proti privatizácii strategických podnikov," doplnil Fico.
Za najpodstatnejšie rozhodnutie delegátov považuje schválenie dokumentu Návrat k ľudskej dôstojnosti prvé kroky k realizácii sociálneho štátu. "Jasne definujeme určité minimálne štandardy, ktoré nemôžeme obetovať. Týkajú sa šiestich okruhov základných sociálnych práv," povedal predseda strany. Ide predovšetkým o právo získať prácu primeranú vzdelaniu, právo na dôstojný príjem, na vzdelanie, právo na zdravie, na dôchodok a na vyrovnanejšie životné podmienky pre ľudí žijúcich v regiónoch.
Ako poznamenal, Smer nepripustí, aby sa platilo za denné vysokoškolské štúdium. "Ak si niekto myslí, že Robert Fico vstúpi do vlády ako osoba a má hlasovať za spoplatnenie denného vysokoškolského štúdia - ďakujem pekne, neprosím si. To radšej odídem do opozície," vyhlásil Fico. Smer tiež nechce ísť nad 19-percentnú daň, pripustil však aj 15 percent pre nízkopríjmové skupiny.
Smer - SD v súvislosti s prerozdelením financií pre regióny bude uprednostňovať tie, ktoré sú najzaostalejšie. Ide o tri kraje - Banskobystrický, Košický a Prešovský.
Predstavitelia Smeru sa tiež vyjadrili k vstupu Slovenska do Európskej menovej únie a zavedeniu eura od 1. januára 2009. Fico uviedol, že rozhodnutie berú ho na vedomie, varujú však pred pretekmi, ktoré môžu škodiť. Podpredseda strany Igor Šulaj vidí riziká prijatia eura od roku 2009 v inflácii a deficite verejných financií. Vlastné prieskumy podľa oboch ukázali, že ľudia sa po zavedení eura obávajú zdražovania.
Oficiálny volebný program schváli Smer-SD na jednom zo svojich straníckych rokovaní. Fico nateraz nedefinoval, či to bude na sneme alebo predsedníctve. Celý proces Smer ukončí do apríla, resp. mája budúceho roku.