BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Zmluva o výhrade svedomia medzi Slovenskou republikou a Vatikánom by mala garantovať, že ani v budúcnosti sa priestor pre uplatnenie slobody svedomia nebude zmenšovať, povedal v diskusnej relácii televízie TA3 V politike poslanec KDH Pavol Minárik. „Chceme, aby to bolo nad našimi zákonmi, aby sa tie zákony nedali upravovať," vyhlásil. Odporcovia výhrady vo svedomí podľa neho zavádzajú verejnosť, ak tvrdia, že prijatie zmluvy obmedzí práva nekatolíckej časti obyvateľstva. Zdôraznil, že zmluva sa realizuje prostredníctvom zákonov, bude teda rešpektovať platný legislatívny rámec.
Podpredsedníčka ANO Eva Černá považuje zmluvu za zbytočnú a nevie si predstaviť ani jej uplatňovanie v praxi. Obáva sa, že napĺňanie zmluvy by v konkrétnych prípadoch mohlo viesť až k obmedzovaniu zdravotnej starostlivosti. Je preto presvedčená, že o prijatí zmluvy by mali rozhodnúť občania v referende. Minárik poznamenal, že by bolo neobvyklé, ak by medzinárodná zmluva bola predmetom referenda.
Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič si myslí, že strany, ktoré ako súčasť tzv. veľkej slovenskej koalície zvíťazili v nitrianskom VÚC a teraz zvažujú spoluprácu s SMK, oklamali svojich voličov. Dodal, že Smer sa nebráni v kraji spolupráci s SMK, nebude to však robiť na úkor svojich koaličných partnerov.
Poslanec SMK László Nagy v TA3 odmietol výhrady, že SMK robí v regiónoch etnickú politiku. Dokazuje to podľa neho aj „gesto dobrej vôle“ v podobe stiahnutia kandidatúry Lászlóa Szigetiho na župana NSK. Dodal, že v druhom kole volieb SMK nepodporí žiadneho z kandidátov a rozhodnutie nechá na voličoch.