Banská Štiavnica 24. februára (TASR) - Približne 700 jedincov ošetrili doteraz v Rehabilitačnej stanici živočíchov (RSŽ) pri Správe Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy (SCHKO) v Banskej Štiavnici počas jej 18-ročnej existencie. Išlo o chránené druhy, takže tým "zachránili" asi deväť miliónov korún.
Existuje totiž vyhláška o chránených druhoch rastlín a živočíchov, kde sa uvádza tzv. spoločenská hodnota toho-ktorého druhu, vysvetlil pre TASR riaditeľ SCHKO Štiavnické vrchy Anton Maruška. "Po prepočítaní hodnoty tých 700 zachránených vzácnych jedincov sme dostali spomínanú sumu," povedal Maruška. Medzi pacientmi mali napríklad orla skalného, sokola rároha či sťahovavého, ale aj rysa.
"Nemocnica" živočíchov vznikla v roku 1984 pri Strednej lesníckej škole (SLŠ) so zámerom liečiť poranené živočíchy z voľnej prírody a vrátiť ich do nej. Po ôsmich rokoch prešla kvôli finančným dôvodom pod SCHKO Štiavnické vrchy. Ochrancovia vyhradili pre ňu asi milión korún prostredníctvom Štátneho fondu životného prostredia. Vybudovali z nej najväčšie centrom na záchranu živočíchov na Slovensku. Zameriava sa najmä na dravé vtáky a sovy. Berie však do opatery aj iné postihnuté voľne žijúce živočíchy.
Poraneného živočícha dajú najskôr do karanténneho boxu, aby veterinár zistil, či nemá infekciu a určil diagnózu, potom ho umiestnia v jednej zo štyroch rehabilitačných voliér. Po úspešnej rehabilitácii sa napríklad vtáčik vo voliére rozlietava. Keď sa mu podarí vzlietnuť, vypustia ho do voľnej prírody.