Bratislava 5. decembra (TASR) - Výskum organizácie Greenpeace odhalil prítomnosť nebezpečných toxických chemikálií v pupočníkovej krvi novorodencov. Prieskum však nesúvisí s liečebným použitím tohto materiálu pri záchrane smrteľne chorých pacientov, len upozorňuje na nutnosť prijatia účinného legislatívneho systému kontroly nebezpečných toxických látok v EÚ, tzv. REACH-u.
"Budeme apelovať na zodpovedné orgány, aby v budúcnosti lepšie zabezpečili ochranu ľudského zdravia pred pôsobením nebezpečných chemikálií, ktoré sa dnes nachádzajú takmer v každej zložke životného prostredia," povedala pre TASR koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.
"Z hľadiska liečebného použitia pupočníkovej krvi v hematológii, transplantológii a iných odboroch klinickej medicíny je však výskyt týchto látok zanedbateľný," dodala vedecká pracovníčka Miroslava Najvirtová. Ich množstvo sa podľa nej v procese transplantačnej liečby riedením ešte eliminuje na koncentráciu, ktorá už v ľudskom organizme nie je toxická. Bunky pupočníkovej krvi v zmrazenom stave navyše nie sú vystavené účinkom toxických látok.
Použitie transplantátov z pupočníkovej krvi, ktorá obsahuje vzácne krvotvorné bunky, reálne zvyšuje šancu smrteľne chorých pacientov na prežitie až úplné vyliečenie, konštatuje sa v spoločnom vyhlásení organizácie Greenpeace a občianskeho združenia Eurocord-Slovakia.