Bratislava 6. decembra (TASR) - Rezort financií navrhuje od 1. januára 2006 zvýšiť súdne poplatky. Gestorský Ústavnoprávny výbor NR SR však chce, aby poslanci vrátili predkladateľovi návrh novely zákona o súdnych poplatkoch na dopracovanie.
Negatívne stanovisko k novele prezentovali viacerí opoziční poslanci po predložení zmien. Ján Cuper (ĽS-HZDS) tvrdí, že zvýšenie súdnych poplatkov ide proti občanom. Jeho kolegyňa Katarína Tóthová je presvedčená, že cieľom zvýšenia súdnych poplatkov nie je zlepšenie práce súdov, ale "dostať čo najviac financií do štátnej pokladne." Podobný názor vyslovili aj poslanci Smeru-sociálna demokracia.
Tóthová žiadala ponechať súdny poplatok 2000 Sk za súdne určenie otcovstva. Navrhla tiež, aby súdny poplatok na ochranu osobnosti ostal 2000 Sk a nezvyšoval sa na 5000 Sk plus 6 percent v prípade žaloby na ochranu osobnosti spojenej s náhradou nemajetkovej ujmy.
V mene skupiny poslancov predložil Peter Miššík (SDKÚ) niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktoré upravujú vládny návrh novely zákona o súdnych poplatkoch. Navrhuje zaplatiť správny poplatok 2000 sk, ak niekto požiada o rozvod, alebo bude chcieť vedieť, či je jeho manželstvo platné. Pri dedičskom konaní do 100 tisíc čistej hodnoty by mal byť súdny poplatok 200 Sk, do 300 tisíc 500 Sk a dedičstvo nad 300 tisíc 0,2 percenta, najviac však 5000 Sk.
Občania by mali platiť aj za začatie konania v občiansko-súdnom konaní, ak zákon neurčuje osobitná sadzba. Ak niekto niekoho zažaluje, zaplatí 6 percentný súdny poplatok hodnoty žaloby, najmenej však 500 Sk, najviac pol milióna korún. Ak nebude možné predmet konania oceniť peniazmi, súdny poplatok bude 3000 Sk. Zrušenie predbežného opatrenia by malo byť 1000 Sk.
V prípade návrhu na zastavenie exekúcie alebo jej odklad sa navrhuje 500 korunový súdny poplatok. Prvý zápis akciovej spoločnosti by mal stáť 25 tisíc Sk, iných právnických osôb 10 tisíc Sk, fyzickej osoby podnikateľa 5000 Sk, organizačnej zložky právnickej osoby 10 tisíc Sk a organizačnej zložky fyzickej osoby podnikateľa 1000 Sk.
Predseda Ústávnoprávneho výboru Ján Drgonec kritizoval fakt, že sa navrhuje spoplatniť námietky zaujatosti. Napríklad v Miššíkovom pozmeňovacom návrhu je za vznesenie námietky zaujatosti účastníkom konania 2000 Sk.
Novovzniknuté strany ak požiadajú o určenie, že nemajú nedostatky brániace ich registrácii, zaplatia 5000 Sk.
Minister financií Ivan Mikloš po rozprave poslancov k novele uviedol, že súdne poplatky sa naposledy zvyšovali pred piatimi rokmi, pričom za tieto roky v nich nezohľadnila inflácia.
zg tal