BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Navrhované zníženie objemu finančných prostriedkov pre nové členské štáty v britskom návrhu rozpočtu Európskej únie na roky 2007 až 2013 približne o desať percent považuje predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda za príliš vysoké. Návrh britského premiéra Tonyho Blaira však podľa neho umožňuje začať diskusiu. "Budeme sa pritom usilovať, aby sa oproti pôvodnému návrhu znížila navrhovaná redukcia prostriedkov pre nové členské krajiny a dospeli sme k lepšej finančnej perspektíve," povedal dnes premiér.
Za jednu z najvyšších slovenských priorít v navrhovanom rozpočte Dzurinda považuje možnosť uznať daň z pridanej hodnoty (DPH) ako oprávnenú položku pri čerpaní prostriedkov z fondov EÚ. Nové pravidlá financovania projektov po roku 2007 by totiž mestám, obciam a vyšším územným celkom neumožnili, aby im európsky rozpočet prefinancoval DPH z čerpania štrukturálnych fondov. "Stále si myslím, že rozpočet môže byť lepší najmä pre naše obce a mestá," pokračoval premiér. Zároveň považuje za dôležité, aby sa zvýšila dostupnosť prostriedkov z európskych fondov.
Británia navrhla rozpočet EÚ na roky 2007 až 2013 vo výške takmer 847 mld. eur, čo predstavuje 1,03 % hrubého domáceho produktu všetkých členských krajín. To je približne o 24 mld. eur menej, ako predtým navrhovalo luxemburské predsedníctvo. To by zároveň znamenalo, že nové členské krajiny dostanú asi o 14 mld. eur menej ako podľa luxemburského návrhu. Návrh, ktorý v pondelok v Bruseli predstavil britský minister zahraničných vecí Jack Straw, už predtým kritizoval aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Rozpočet podľa neho "musí byť spravodlivejší voči novým členom". Český premiér Jiří Paroubek vyhlásil, že sa o tomto návrhu aspoň oplatí uvažovať. Ak by totiž členské krajiny požadovali skôr podobný rozpočet, aký predtým ponúkalo Luxembursko, Británia by s tým určite nesúhlasila. Maďarsko a Poľsko britský návrh naopak ostro odmietli. Názory na britský návrh sú rôzne aj v pôvodných členských krajinách únie.
O britskom návrhu by od stredy mali rokovať ministri zahraničných vecí členských krajín únie. Blair sa okrem toho vo štvrtok a v piatok stretne na bilaterálnych rokovaniach s najvyššími predstaviteľmi Portugalska, Fínska, Slovinska, Švédska, Holandska, Luxemburska, Írska, Grécka a Španielska. Blair sa bude snažiť presvedčiť svojich európskych kolegov o britskom návrhu rozpočtu do summitu EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli 15. a 16. decembra.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.