BRATISLAVA 7. decembra (SITA) - Vláda dnes posúdi návrh na udelenie štátnych vyznamenaní pri príležitosti 13. výročia vzniku Slovenskej republiky. Materiál, ktorí budú posudzovať členovia kabinetu, obsahuje návrh na udelenie vyznamenania 12 ľuďom. Členovia vlády na rokovaní môžu predložiť ďalšie nominácie. V súlade so zákonom o slobode informácií sa mená navrhnutých nezverejňujú. Vyznamenania na návrh vlády udeľuje prezident. Ivanovi Gašparovičovi sa nepozdáva terajšie znenie zákona o štátnych vyznamenaniach, chce sprísniť kritériá na výber kandidátov. Podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača už Kancelária prezidenta SR dopracováva novelu zákona o štátnych vyznamenaniach a v krátkom čase by ju mali cez poslancov predložiť do parlamentu.
Sledovať a riadiť pohyb lietadiel v slovenskom vzdušnom priestore by mal od januára iba štátny podnik Letové prevádzkové služby, ktorý v súčasnosti zabezpečuje civilnú leteckú prevádzku. Vojenské lety riadi vojenská letová prevádzka. Ministerstvo obrany navrhuje, aby 14 profesionálnych vojakov bolo dočasne vyčlenených do podniku Letové prevádzkové služby. Hovorca ozbrojených síl Milan Vanga pre agentúru SITA vysvetlil, že takto sa zjednotí riadenie, čo by sa malo odraziť aj vo vyššej efektívnosti letovej prevádzky a jej bezpečnosti. Aj tento návrh posúdia členovia kabinetu.
Prostriedky zo Schengenského prechodného fondu (SPF), ktoré sú určené na zabezpečenie hraníc podľa požiadaviek Európskej únie (EÚ), čerpá na Slovensku zatiaľ len ministerstvo vnútra. Ostatné subjekty, ktorých projekty boli schválené - ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo dopravy a Colná správa podľa materiálu o stave čerpania prostriedkov z tohto fondu a jednotlivých projektoch, financie zatiaľ nečerpajú. Tento materiál tiež posúdi vláda. Slovensko by mohlo získať z tohto fondu 54 miliónov eur. Schengenská hranica medzi Slovenskom a Ukrajinou bude podľa ministra vnútra Vladimíra Palka zriadená do konca roka 2006. Vláda prerokuje aj správu o boji proti prejavom násilia, intolerancie a extrémizmu. Podľa materiálu ministerstva vnútra počet zistených rasovo motivovaných trestných činov klesá. Kým v roku 2003 ich bolo 117 a minulý rok 76, za desať mesiacov tohto roka polícia zaznamenala 69 trestných činov s rasovým motívom. Polícia podľa materiálu robí všetky kroky na elimináciu násilných prejavov extrémistických skupín a spolupracuje s orgánmi štátnej správy a samosprávy ako aj s mimovládnymi organizáciami.