BRATISLAVA 7. decembra (SITA) - Slovensko-čínske bilaterálne vzťahy, ich rozvoj a obchodná spolupráca by mali dnes dominovať na rokovaní premiéra Mikuláša Dzurindu a jeho čínskeho kolegu Wen Jiabaa (Wen Ťia-paa). Čínsky premiér pricestuje na oficiálnu dvojdňovú návštevu Slovenska dnes popoludní v rámci turné po štyroch krajinách Európskej únie (EÚ) po návšteve Francúzska. Po Slovensku ešte navštívi Českú republiku a Portugalsko. Ide o historicky prvú návštevu čínskeho premiéra v ére samostatného Slovenska. Čínskeho premiéra prijme aj prezident Ivan Gašparovič a vo štvrtok predseda parlamentu Pavol Hrušovský.
Politológovia veria, že slovenskí politici otvoria na rokovaniach aj otázku dodržiavania ľudských práv v Číne. Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov zdôraznil, že by bolo veľmi dobré, ak by slovenskí politici poukázali na to, že pre SR je dodržiavanie ľudských práv absolútnou prioritou. Rovnako ako politológ Miroslav Kusý predpokladá, že túto otázku otvorí minimálne predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý je v kritike nedemokratických režimov v poslednom čase najaktívnejší. Aj mimovládna organizácia Amnesty International vyzýva slovenských politikov, aby od čínskeho politika žiadali "dôsledné dodržiavanie ľudských práv v Čínskej ľudovej republike". Mesežnikov si pritom nemyslí, že by takéto vyjadrenie "mohlo byť na úkor obchodných vzťahov, lebo aj Čína má záujem na ich rozvíjaní". Prívrženci tradičného čínskeho cvičenia a meditácií Falun Gong, ktoré predstavitelia komunistickej Číny v roku 1999 postavili mimo zákon, pripravujú v Bratislave dve protestné zhromaždenia.
Čína je pre Slovensko jeden z najdôležitejších obchodných partnerov v Ázii. Hlavnú časť vývozu tvoria ploché valcované výrobky zo železa a ocele, parné kotly, oceľové konštrukcie, elektrické motory a generátory, stroje na spracovanie kaučuku, ložiská a prevodové hriadele. Z Číny na Slovensko sa dovážajú najmä počítače, elektrotechnické prístroje, magnezit, hračky, cestovné kufre, svietidlá, elektrické motory a generátory. Na pultoch slovenských obchodov sú aj čínske odevy, obuv, športové potreby či okuliare, umelé kvety, ovocie, mrazené mäso a arašidy.
Všetky základné zmluvy potrebné pre rozvoj hospodárskej a obchodnej spolupráce medzi SR a Čínou sú už uzavreté - Dohoda o obchodnej a ekonomickej spolupráci, Dohoda o podpore a ochrane investícií, Dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia. Vo februári 1994 bola v Pekingu podpísaná obchodno-ekonomická dohoda a vytvorená spoločná medzivládna komisia pre obchodnú a ekonomickú spoluprácu. Tá striedavo zasadá buď v Bratislave alebo v Pekingu. Úspešne sa rozvíjajú kontakty na úrovni obchodných komôr - Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Čínskej rady pre podporu medzinárodného obchodu.