Bratislava 7. decembra (TASR) - Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) je znepokojená formou, akou sa v parlamente predkladali pozmeňovacie návrhy k novele zákona o zdravotnom poistení. Prostredníctvom nich sa novelizujú aj ďalšie zdravotnícke zákony, povedala dnes pred novinármi podpredsedníčka AOPP Anna Reháková.
Uviedla ďalej, že nechápe, prečo sa má od životného minima odvíjať maximálna možná výška poplatkov poistencov za výkony, ktoré nesúvisia so zdravotnou starostlivosťou. "Na základe zvýšenia životných nákladov sa zvýši životné minimum. Následne na základe zvýšeného životného minima sa zvýši maximálna hranica poplatkov. Nerozumieme tejto logike," konštatovala. Výška životného minima sa mení vždy od 1. júla a reaguje sa ňou na zvyšovanie životných nákladov občanov.
Touto novelou sa podľa Rehákovej lekárom a farmaceutom umožní každý rok zvyšovať si poplatky, a to aj napriek tomu, že o výške poplatkov rozhoduje vláda svojím nariadením. Ak sa začnú poplatky odvíjať od súčasného životného minima, potom podľa prepočtov asociácie by horná hranica za návštevu u lekára mohla byť 30 korún, za stravu a pobyt v nemocnici 70 korún, za spracovanie receptu 30 korún, za návštevu na pohotovosti 80 korún a podobne.
Prax podľa Rehákovej ukazuje, že lekári si pýtajú poplatky aj za také úkony, za ktoré by peniaze vôbec nemali vyberať. Ako príklad uviedla, že 50 až 100 korún si pýtajú niektorí lekári od pacientov pri očkovaní proti chrípke. Spomenula tiež, že za uprednostňovanie pacienta lekárom sa vyberali poplatky skôr, ako im to umožňoval zákon.
Podľa Rehákovej by občania by mali využiť svoje právo a navštíviť parlament v čase schvaľovania zákonov, aby si urobili názor, kto a ako za ktoré zákony hlasuje.
Šéf rezortu Rudolf Zajac ostro odmietol, že by touto novelou sledoval zvýšenie poplatkov poistencov. "Naopak, zavádzame regulačný mechanizmus, ktorým chceme chrániť pacientov. Na jeho základe možno vypočítať maximálnu možnú hranicu poplatku, ktorá sa nesmie prekročiť, vyhlásil pre TASR Zajac.