Bratislava 7. decembra (TASR) - Väčší počet získaných hlasov v prvom kole volieb predsedov vyšších územných celkov (VÚC) vôbec nemusí znamenať, že kandidát zvíťazí aj v druhom kole.
"Výsledky z prvého kola sú len indikatívne, záležať bude najmä na účasti a štruktúre voličov, ktorí prídu k urnám," myslí si z Pavel Haulík agentúry MVK. Sociológ očakáva v druhom kole ešte nižšiu účasť ako v prvom, pretože voľby predsedov mohli podľa neho pre voličov stratiť "aj ten malý náboj, ktorý mali v prvom". V prvom kole sa volieb zúčastnilo 18 percent oprávnených voličov.
Najtesnejší výsledok voľby predsedu VÚC zaznamenali v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) - rozdiel medzi prvými dvoma postupujúcimi bol iba 1,44 percenta hlasov, čo v ŽSK tvorilo 1151 hlasov.
Najväčší rozdiel medzi kandidátmi, ktorí proti sebe stoja v druhom kole, je v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) - 28,76 percenta voličských hlasov, čo v NSK predstavuje viac ako 44 tisíc hlasov. V NSK však z volieb predsedu odstúpil kandidát SMK László Szigeti, ktorý sa v prvom kole umiestnil na druhom mieste. Najväčší rozdiel medzi prvým a druhým kandidátom na predsedu vo voľbách tak vznikol v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BSK) - 18,19 percenta, nominálne 16 709 hlasov.
V historicky prvých voľbách do orgánov samosprávnych krajov 1. decembra 2001 sa na rozdiel od tohto roku podarilo v prvom kole zvoliť jedného predsedu samosprávneho kraja a to v Bratislavskom kraji. Zo siedmich zostávajúcich krajov sa vtedy v dvoch krajoch (Prešovskom a Košickom) podarilo druhým najúspešnejším kandidátom zvrátiť výsledky prvého kola a stať sa predsedom.