BRATISLAVA 7. decembra (SITA) - Poslanec Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) Tibor Cabaj predložil v rámci rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2006 pozmeňujúce návrhy, ktorými žiada dorovnanie priamych platieb pre poľnohospodárov do maximálnej povolenej úrovne, teda 65 % ich priemeru v 15 tradičných členských krajinách Európskej únie (EÚ), alebo do úrovne 59 % priemeru európskej pätnástky. Pri každom navrhovanom navýšení priamych platieb pritom predložil tri alternatívy vykrytia navýšenia výdavkov na tento účel. V prvom prípade navrhuje vykryť tieto výdavky z kapitoly Všeobecná pokladničná správa, v druhom prípade z rezervy vlády a napokon aj navýšením výdavkov, a teda aj deficitu štátneho rozpočtu.
Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok predpokladá dorovnanie priamych platieb poľnohospodárom do úrovne 54 % priemeru tradičných členov EÚ. Doplatok do výšky 65 % by znamenal navýšenie výdavkov v kapitole rezortu pôdohospodárstva o 1,539 mld. Sk. V prípade dorovnania priamych platieb do úrovne 59 % by si vyžiadala dodatočné výdavky 699,5 mil. Sk.
Cabajove návrhy sú prvými návrhmi predloženými v pléne Národnej rady SR, ktoré požadujú navýšenie výdavkov pre niektorú z kapitol, pričom v niektorých alternatívach predpokladajú aj navyšovanie rozpočtového deficitu. Podľa jeho straníckeho kolegu Milana Cagalu sú však problémové oblasti rozpočtu širšie. Ako uviedol v rozprave, existujú výrazné riziká rozpočtu napríklad vo forme hospodárenia Sociálnej poisťovne či nízke čerpanie štrukturálnych fondov. Upozornil aj na rast výdavkov rozpočtu a absenciu podpory znižovania nezamestnanosti. "ĽS-HZDS podporí všetky pozmeňujúce návrhy zlepšujúce rozpočet a ktoré zlepšia životnú úroveň obyvateľstva. Ak sa nevyriešia problematické otázky, klub ĽS-HZDS za rozpočet ako celok hlasovať nebude," uzavrel Cagala.
Akúkoľvek podporu predloženému návrhu rozpočtu odmietol predseda Komunistickej strany Slovenska a poslanec Jozef Ševc. Počas svojho vystúpenia v rámci rozpravy upozorňoval najmä na narastajúce výdavky na obranu. Návrh rozpočtu označil tiež za klientelistický a ktorému chýba "národná idea". "Nemôžeme za takýto návrh hlasovať," povedal za poslanecký klub KSS.
Poslanci koaličných strán sú naopak pripravení návrh rozpočtu podporiť. Zhodli sa predovšetkým v tom, že rozpočet je postavený na zdravom hospodárskom základe a jeho ciele sú reálne a dosiahnuteľné. Poslanec Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Farkas však upozornil na stále vysoký podiel bežných výdavkov na celkových výdavkoch štátu. "Naďalej pretrváva spotrebný charakter rozpočtu, o to menej sa potom môže dať na kapitálové výdavky," konštatoval v rámci rozpravy Farkas. SMK však podľa neho vníma pozitívne napríklad dohodnutú výšku priamych platieb pre poľnohospodárov. "Klub SMK v zásade návrh štátneho rozpočtu na rok 2006 podporí," uviedol Farkas.
Podľa poslanca Kresťanskodemkoratického hnutia (KDH) Júliusa Brocku podporí návrh rozpočtu aj jeho poslanecký klub, pripustil však, že mohol by byť ešte zodpovednejší. Ako vo svojom vystúpení v rozprave k rozpočtu uviedol Jozef Mikuš z SDKÚ, rozpočet podľa neho nesie všetky znaky zodpovedného prístupu. "Podporujem, ako aj celý klub SDKÚ, predložený návrh štátneho rozpočtu," dodal Mikuš.