"Chápeme predsedníctvo, že chce vyhovieť štátom, ktoré boli v júni proti návrhu rozpočtu, ale je to príliš neproporcionálne voči nám, ktorí sme boli ochotní dohodu prijať,“ uviedol po stretnutí Kukan. "Škrty do kohéznych a štrukturálnych fondov sú veľmi vysoké, neprimerané,“ dodal.
Slovensko podľa neho trvá na tom, aby Európska únia uhrádzala v rámci finančnej pomoci aj DPH spojenú s jednotlivými projektmi. Bratislava si taktiež želá lepšie implementačné pravidlá.
Slovenskí diplomati budú v nasledujúcich ôsmich dňoch zostávajúcich do kľúčového summitu Európskej rady presadzovať aj predĺženie času na čerpanie štrukturálnych fondov z dvoch na tri roky po odsúhlasení financovania. Medzi posledné požiadavky na nový rozpočet patrí otázka odstávky dvoch blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach: "Znovu som prezentoval našu požiadavku na zvýšenie finančných prostriedkov na odstavenie Jaslovských Bohuníc, tak ako to už schválil Európsky parlament, teda z 237 miliónov na 400 miliónov eur, pretože ide o unikátne odstavenie v dvoch krokoch,“ potvrdil Kukan.
Šéf slovenskej diplomacie však zostáva aj napriek kritickej atmosfére mierne optimistický a pripomenul, že "záujem na dosiahnutí dohody počas britského predsedníctva vyjadrili počas stretnutia všetci“. Kukan zároveň odmietol myšlienku, že by Slovensko reagovalo na britský návrh príliš optimisticky a dnes by bol premiér Dzurinda prinútený zaujať kritickejší postoj.